Fotografia prvej ukrajinskej dámy Oleny Zelenskej na obálke pripravovaného vydania módneho časopisu Vogue vyvolala polemiku. Tento spôsob prezentácie podľa kritikov zľahčuje dôsledky rusko-ukrajinskej vojny.

Portrét odvahy

Vogue v októbrovom čísle zverejní článok s názvom ,,Portrét odvahy: Olena Zelenská, prvá dáma Ukrajiny". Autorkou fotografií je renomovaná americká fotografka Annie Leibovitzová. Na niektorých z nich Zelenská pózuje v Kyjeve s manželom, ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Článok sa zamýšľa nad emocionálnou daňou, ktorú si vojna vyberá od Ukrajincov, aj nad tým, ako sa Olena Zelenská usiluje prispôsobiť tomu, že sa ocitla ,,v centre tragédie", informovala vo štvrtok spravodajská stanica Euronews.

Nevkusná obálka

Kritici považujú obálku British Vogue za nevkusnú vzhľadom na charakter módneho časopisu v porovnaní s realitou života na Ukrajine počas ruskej invázie alebo na úteku z konfliktom rozvrátenej krajiny.

,,Prvá dáma je oblečená v módnych šatách, je ťažké spojiť si to so surovou správou, že prebieha vojna," uviedla Anjana Susarlová, profesorka z Michiganskej štátnej univerzity.

Public relations

Zástancovia tvrdia, že úlohou prezidentského páru je zvyšovať povedomie svetovej verejnosti o vojne a udržiavať záujem médií o dianie na Ukrajine. To podľa nich znamená, že takýto spôsob ,,public relations" je dôležitý.

,,V čase vojny musíte využiť všetky prostriedky na šírenie informácií," napísal na sociálnej sieti Twitter jeden užívateľ, zatiaľ čo iný si myslí, že ,,udržiavanie Ukrajiny v správach je pre (Zelenského) protivojnové úsilie životne dôležité".

Aj Rusko aj Ukrajina vedú na svoju podporu rozsiahle mediálne kampane. Zelenskyj od začiatku vojny využíva silu sociálnych médií a na platformách ako Twitter alebo Instagram pravidelne zverejňuje "selfie" videá.

Ďalšie dôležité správy

Olena Zelenská na nových záberoch pre magazín Vogue.
Neprehliadnite

Prvá dáma Ukrajiny na titulke Vogue: Portrét odvahy, píše magazín