Na plánované zrušenie prevádzky filmových laboratórií Českej televízie (ČT) reagovala Asociácia českých kameramanov (AČK). ,,Nerušte filmové laboratóriá, ide o národné rodinné striebro," citoval ju v utorok spravodajský webový portál iRozhlas.cz.

Ukončenie filmových laboratórií

ČT plánuje prevádzku filmových laboratórií na konci leta ukončiť. Dôvodom sú plánované škrty v rozpočte, ktoré sa okrem spravodajstva dotknú mnohých ďalších oddelení.

Oranžovými strojmi a nádobami na vyvolávanie v podzemných priestoroch ČT na Kavčích horách prešli v nedávnej dobe filmy ako Krajina v tieni alebo Pomaľované vtáča, pripomína portál.

,,So súčasným financovaním Českej televízie nie sme schopní udržať tieto prevádzky v chode. To je realita," vysvetľuje riaditeľ technickej divízie ČT Michal Kratochvíl, ktorý bude musieť na konci augusta tieto filmové laboratóriá zatvoriť.

Nedostatok zákaziek

Prevádzka laboratórií stojí ročne zhruba desať miliónov korún. Podľa vedenia ale nemajú dostatok zákaziek, ktoré by ich udržali pri živote, tvrdí Kratochvíl.

S nevyvolaným filmovým materiálom za nimi prichádzajú najmä študenti filmových škôl. K nakrúcaniu na ,,klasický materiál" sa pritom vracajú aj mnohí zahraniční filmári.

Podľa Marka Jíchu z AČK nie sú filmové laboratóriá prežitok. Filmová a televízna fakulta Akadémie múzických umení v Prahe (FAMU) láka na štúdium aj záujemcov zo zahraničia, pretože ide o jednu z mála škôl, kde sa na negatív ešte stále nakrúca.

Plánované šetrenie

Pomôcť by tiež mohlo zaradenie laboratórií na zoznam Svetového dedičstva Organizácie OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO), píše iRozhlas.cz.

Česká televízia plánuje v nasledujúcich dvoch rokoch ušetriť takmer miliardu korún. Vedenie chce zastaviť napríklad veľké investičné projekty, zrušiť kanál ČT3 alebo obmedziť vlastnú tvorbu aj športové vysielanie.

Ďalšie dôležité správy

Sledovanie televízie.
Neprehliadnite

Súdny dvor EÚ potvrdil zákaz vysielania prokremeľskej televízie RT France