Súdny dvor EÚ v stredu rozhodol o zamietnutí odvolania prokremeľskej televízie RT France voči zákazu vysielania. TASR informuje podľa správy agentúry AFP.

Zamietnutá žaloba

Súd vo vyhlásení uviedol, že jeho rozhodnutie bolo založené na trvaní sankcií Európskej únie, ktoré sú podľa neho ,,vhodné a potrebné" vzhľadom na ,,mimoriadny kontext".

,,Vzhľadom na tieto okolnosti všeobecný súd žalobu v celom rozsahu zamieta," oznámili sudcovia. Dospeli tiež k záveru, že dôkazy predložené televíziou RT France ,,neboli schopné preukázať celkovo vyvážené zaobchádzanie s informáciami o prebiehajúcej vojne na Ukrajine".

Odvolanie voči rozsudku

RT France okamžite oznámila, že sa voči tomuto rozhodnutiu súdu odvolá. Aj Kremeľ chce prijať odvetné opatrenia.

,,Samozrejme, že urobíme podobné nátlakové opatrenia na západné médiá, ktoré pôsobia u nás," povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. ,,U nás ich pracovať tiež nenecháme," pokračoval. Reakcia Kremľa na rozhodnutie Európskeho súdneho dvora bola podľa neho ,,veľmi negatívna".

Prokremeľská televízia

,,RT bola v podstate zablokovaná a nemôže fungovať v Európe... Európania šliapu po vlastných ideáloch," dodal Peskov.

V Rusku je zakázaná akákoľvek kritika ruskej ,,špeciálnej operácie" na Ukrajine a pojmy ako ,,vojna" a ,,invázia" sa nemôžu používať. Osoby obvinené zo šírenia nepravdivých informácií a diskreditácie ruskej armády môžu byť potrestané až 15 rokmi väzenia. Svoju činnosť v Rusku preto pozastavili alebo obmedzili už mnohé zahraničné alebo nezávislé ruské médiá.

Prokremeľská televízia RT bola od začiatku vojenského konfliktu na Ukrajine zakázaná vo väčšine západných štátov, píše AFP.

Ďalšie dôležité správy

Seriál Šťastná rybka
Neprehliadnite

Kráľ sledovanosti: seriál Šťastná rybka predbehol magazín Reflex o takmer 100-tisíc divákov