Ruský súd vymeral pokutu prevádzkovateľovi aplikácie WhatsApp a tiež majiteľom aplikácií Snapchat a Tinder. Sankcia je za odmietnutie nariadenia, podľa ktorého musia tieto firmy uchovávať v Rusku dáta o miestnych užívateľoch.

Obsah a cenzúra

Moskva sa dostala do stretu s veľkými technologickými spoločnosťami kvôli obsahu, cenzúre, dátam a miestnemu zastúpeniu. Spory sa vyostrili po invázii ruských vojsk na Ukrajinu koncom februára a Rusko už rozhodlo o sérii pokút pre tieto firmy, uviedla agentúra Reuters.

Prevádzkovateľ aplikácie WhatsApp, ktorú vlastní americká spoločnosť Meta Platforms, má zaplatiť 18 miliónov rubľov. Firma Snap, majiteľ Snapchatu, potom jeden milión rubľov, a spoločnosť Match Group, ktorá je vlastníkom aplikácie Tinder, dva milióny rubľov. Prevádzkovateľ aplikácie WhatsApp už bol za rovnaký priestupok pokutovaný vlani v auguste.

Obmedzenie prístupu k sieťam

Rusko krátko po začatí konfliktu na Ukrajine obmedzilo prístup k sieťam Facebook a Instagram, ktoré patria firme Meta, a tiež k sociálnej sieti Twitter. Kritici sa domnievajú, že Rusko sa tak snaží mať väčšiu kontrolu nad informačnými tokmi. Meta zároveň bola v Rusku uznaná vinnou z extrémistickej činnosti, odvolanie proti tomuto označeniu bolo v júni zamietnuté.

Podľa rozhodnutia súdu musia organizácie a jednotlivci, pokiaľ odkazujú vo verejnej sfére na firmu Meta, uvádzať informáciu, že činnosť firmy je na území Ruska zakázaná. Moskva ale povolila, aby aplikácia WhatsApp zostala dostupná.

Rusko už niekoľko rokov blokuje sieť LinkedIn spoločnosti Microsoft. Súd rozhodol, že porušuje pravidlo o ukladaní dát z roku 2015.

Miliardová pokuta

V stredu ruský protimonopolný úrad uložil pokutu dve miliardy rubľov spoločnosti Google zo skupiny Alphabet za zneužitie dominantného postavenia na trhu s videohostingovými službami. Je to ďalší z radu pokút uvalených na Google za posledné mesiace.

Minulý týždeň dostal Google pokutu 21,1 miliardy rubľov, pretože opakovane odmietol odstrániť obsah, ktorý Rusko považuje za nezákonný. Google prestal začiatkom marca v Rusku predávať internetovú reklamu, ale nechal tam k dispozícii niektoré bezplatné služby. Jeho ruská dcérska spoločnosť musela vyhlásiť bankrot, pretože jej úrady obstavili bankový účet, čo jej znemožnilo platiť zamestnancom a dodávateľom.

Ďalšie dôležité správy

WA 34 Sausalito - Šéf Facebooku Mark Zuckerberg oznamuje, že spoločnosť Facebook sa premenuje na Meta počas virtuálneho podujatia v kalifornskom Sausalite vo štvrtok 28. októbra 2021. Nové meno bude zastrešovať služby ako Facebook či Instagram. Ide o verziu internetu pre virtuálnu realitu, ktorú tento americký technologický gigant vidí ako budúcnosť. FOTO TASR/AP 

Seen on the screen of a device in Sausalito, Calif., Facebook CEO Mark Zuckerberg announces their new name, Meta, during a virtual e
Neprehliadnite

Meta vs Meta. Zuckerberg mal ukradnúť názov firmy, súdny spor sa vlečie už mesiace