„Toto sú najhoršie mesiace v mojom živote. V živote všetkých Ukrajincov,“ uviedla pre mesačník Vogue Olena Zelenská, manželka ukrajinského prezidenta. Redaktori Vogue za ňou vycestovali do Kyjeva, kde im dala exkluzívny rozhovor v útrobách prísne stráženého sídla. „Popravde, netuším, ako sme to emocionálne zvládli,“ povedala pre Vogue Zelenská s tým, že ju inšpirujú jej spoluobčania.

Hlas žien vo vojne

Známy mesačník píše, že na rozdiel od prezidentov a politikov, Zelenská dáva hlas tým, ktorých je vo vojne najmenej počuť – ženám a deťom. „Zvony zneli pre nevinné deti, takže budú znieť naveky,“ pripomína prvá dáma júnovú spomienku na 200 zavraždených detí, ktorú zorganizovala v katedrále Svätej Sofie.

„Celú hodinu, ktorú to trvalo, som preplakala,“ dodáva. Manželka ukrajinského prezidenta vystúpila aj pred americkými senátormi, ktorých prosila o zbrane, aby Ukrajinci ubránili svoje domovy.

Terč číslo jeden

Prvá dáma Ukrajiny rozpovedala Vogue aj príbeh, ako sa s manželom spoznali na strednej škole a ako prežíva to, že je jej muž pre Rusov terčom číslo jedna. „Nemôžem na to stále myslieť, lebo by som sa stala paranoidnou,“ reagovala. Prvé týždne od začiatku vojny boli len šokovaní. „Ale po Buči sme pochopili, že tá vojna nás má vyhladiť,“ hovorí.

Rozprávala o živote počas konfliktu, o tom, ako sa učila s deťmi, ktoré sa nemohli online spojiť so školou. O tom, ako si pred vojnou každý deň volala s mamou a potom zrazu nemohla, ako jej muž nevidel deti z dôvodu bezpečnosti. „Má to oveľa ťažšie. Trpí. A deti trpia tiež, pretože nie sú spolu,“ vraví Zelenská.

Najlepšia priateľka

„Milujem ju, ale je to aj moja najlepšia priateľka,“ vraví o Olene jej manžel Volodymyr. Tvrdí, že keď začali spolu chodiť, nebola to láska na prvý pohľad, hoci sa mu páčila. Zamiloval sa počas rozhovorov s ňou. „Vtedy prejdete od páčenia sa k láske. To sa mi stalo,“ hovorí a dodáva, že majú aj spoločný zmysel pre humor.

Hoci sa obaja narodili v Sovietskom zväze, ako tínedžeri boli svedkami jeho rozpadu. „Svet sa pred nami otvoril,“ vysvetľuje Zelenská, prečo je invázia pre väčšinu Ukrajincov taká šokujúca. „Nenecháme si nahovoriť, že Ukrajinci neexistujú, že sú to len zlí Rusi. Ľudia, ktorí sa narodili v nezávislej Ukrajine majú dnes vyše 30 rokov. Je to nová generácia. Preto nerozumieme ich zdôvodneniam, prečo na nás útočia,“ dodáva.

Ako uvádza portál Topky.sk, novinárka Rachel Donadio, ktorá rozhovor urobila, vo svojom článku vysvetlila dôvod svojho počinu. „Je zvláštne hovoriť o vyhladení Ukrajiny a zároveň o ukrajinskej móde počas jedného rozhovoru. Ale ide o zobrazenie reálneho obrazu dnešnej Ukrajiny, kde sa návrhári a profesionáli všetkého druhu mobilizujú (doma aj v zahraničí), aby podporili svoju zem,” uviedla. O Zelenskej sa rozprávala aj s náhodnými ľuďmi na ulici.

Slávna fotografka

Prvú dámu Ukrajiny a jej muža pre Vogue nafotila slávna fotografka Annie Leibovitz. Tá portrétuje najmä filmové či hudobné hviezdy. Z jej dielne je záber nahého Johna Lennona a Yoko Ono, ktorý urobila len päť hodín pred smrťou najznámejšieho člena Beatles. Dlhé roky fotila pre magazín Rolling Stone, ale aj pre kapelu Rolling Stones. V osemdesiatych rokoch robila pre Vanity Fair a od 1998 pre Vogue.

Ďalšie dôležité správy

Bratislavská polícia upozorňuje na podvodné e-maily. (Ilustračné foto)
Neprehliadnite

Návštevnosť webov: Aj Aktuality zažili v júni pokles, stream Plusky prekonal 75 miliónov videní