Súd v Moskve nariadil vo štvrtok novinárke Marine Ovsiannikovovej, ktorá v živom televíznom vysielaní odsúdila inváziu Ruska na Ukrajinu, zaplatiť pokutu vo výške 50-tisíc rubľov (okolo 800 eur) za poškodzovanie dobrého mena ruskej armády. Informuje o tom TASR na základe správy tlačovej agentúry AFP.

Verdikt moskovského okresného súdu oznámila agentúre AFP priamo zo súdu samotná Ovsiannikovová, bývalá editorka štátom ovládanej ruskej televízie Prvý kanál.

Za júlové vyjadrenia

Ovsiannikovovej obhajca Dmitrij Zachvatov informoval, že pokutu dostala za júlové vyjadrenia proti vojenskej operácii Moskvy na Ukrajine, keď sa objavila na moskovskom okresnom súde vo štvrti Basmannyj, aby podporila mestského poslanca a opozičného aktivistu Iľju Jašina.

Ten je jedným z posledných popredných opozičných predstaviteľov stále žijúcich v Rusku. V polovici júla ho na dva mesiace umiestnili do vyšetrovacej väzby za kritiku ruskej invázie na Ukrajinu.

Nakrátko ju zadržali

Ovsiannikovovú, 44-ročnú matku dvoch detí, tento mesiac tiež nakrátko zadržali po tom, čo sama demonštrovala neďaleko Kremľa s pútačom kritizujúcim inváziu aj prezidenta Vladimira Putina. Zachvatov povedal, že novinárka ostáva v Rusku a nemá v pláne odísť.

V marci sa na Ovsiannikovovú obrátila pozornosť sveta, keď narušila živé vysielanie televízie a odsúdila v ňom vojenský zásah Ruska na Ukrajine.

Až 15 rokov väzenia 

Moskva po vyslaní vojakov na Ukrajinu prijala zákony s hornou sadzbou až 15 rokov väzenia za šírenie informácií o ruskej armáde, ktoré úrady označia za nepravdivé. Ruské úrady neoznámili začatie vyšetrovania proti Ovsiannikovovej.

Po svojom marcovom proteste v živom televíznom vysielaní strávila Ovsiannikovová určitý čas v zahraničí a pracovala pre nemecký denník Die Welt. Začiatkom júla však oznámila, že sa vracia do Ruska, aby vyriešila spor o opatrovníctvo svojich dvoch detí.

Rusko znovu označila za agresora

Ovsiannikovová vo štvrtok na súde zopakovala svoj nesúhlas s konaním Moskvy na Ukrajine, pričom uviedla, že svoje slová neodvolá a Rusko opäť označila za agresora. „Začatie tejto vojny je najväčším zločinom našej vlády," vyhlásila.

Ďalšie dôležité správy

Ruská novinárka Marina Ovsiannikovová je známa vďaka narušeniu živého vysielania hlavných správ ruskej štátnej televízie protestným plagátom proti vojne na Ukrajine.
Neprehliadnite

Ruskej novinárke Ovsiannikovovej hrozí odobratie detí, žaluje ju exmanžel zo štátnej televízie