Kultúrna obec vstúpila vo štvrtok (5. 9.) do štrajkovej pohotovosti. Členovia výboru Kultúrneho štrajku oznámili, že zatiaľ nejde o ostrý štrajk, pri ktorom by zastavili alebo prerušili prácu. Upozornili však, že stupňovanie nátlaku môže viesť k intervenciám do produkcií, napríklad predstavení, koncertov, ale aj počas prehliadok v múzeách a galériách.
Štrajkovú pohotovosť odôvodnili opatreniami rezortu kultúry namierenými voči kultúre a jej aktérom. Konať ich núti stav, do ktorého sa rezort kultúry dostal pod vedením ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS) a generálneho tajomníka služobného úradu MK SR Lukáša Machalu.

Slovensko bez kultúry? Začal sa boj proti Šimkovičovej, umelci sú v štrajkovej pohotovosti
Vo výbore Kultúrneho štrajku má zastúpenie napríklad akademická obec, Slovenské národné divadlo či štrajkový výbor vytvorený v STVR, ktorý zastupuje Rozália Vlasková.
STVR reaguje na iniciatívu svojich zamestnancov
„Slovenská televízia a rozhlas rešpektuje rozhodnutie zástupcov Štrajkového výboru zamestnancov a spolupracovníkov STVR pripojiť sa k štrajkovej pohotovosti v rámci tzv. Kultúrneho štrajku. Túto iniciatívu zástupcov Štrajkového výboru STVR považujeme za aktivitu jednotlivcov, ktorí, samozrejme, majú právo kedykoľvek slobodne vyjadriť svoj názor,“ uviedla Andrea Pivarčiová, poverená vedením Sekcie marketingu a komunikácie STVR.
„Zároveň však opätovne dôrazne odmietame špekulácie o politických zásahoch do spravodajského obsahu verejnoprávneho média. Sekcia spravodajstva Slovenskej televízie a rozhlasu pracuje autonómne, v súlade so Štatútom programových pracovníkov a spolupracovníkov STVR,“ zdôraznila Pivarčiová.
„Cieľom vedenia Sekcie spravodajstva je aj naďalej tvorba profesionálneho, objektívneho a nestranného spravodajstva, ktoré si ctí všetky pravidlá žurnalistiky. Pri opakovaných stretnutiach so zamestnancami redakcie spravodajstva som vždy prízvukoval, že v prípade akýchkoľvek otázok a pochybností som všetkým plne k dispozícii. Vážim si prácu našich redaktorov a verím, že si budú aj naďalej plniť svoju nezastupiteľnú novinársku úlohu," povedal zástupca generálneho riaditeľa STVR Igor Slanina.

Česi bijú na poplach: Šimkovičová deštruuje kultúru. Píšu Ficovi a Pellegrinimu
Umelci sú pripravení štrajkovať
V štrajkovej pohotovosti je aktuálne približne 2000 osôb z 200 organizácií a 56 miest a obcí. Do štrajkovej pohotovosti vstúpili aj viacerí zamestnanci ministerstva kultúry. Medzi členov a členky výboru Kultúrneho štrajku patria Katarína Mišíková z platformy Otvorená kultúra, Jana Kovalčiková, členka Činohry SND, bývalý riaditeľ SND Matej Drlička, členka štrajkového výboru STVR Rozália Vlasková, Ľudovít Nápoký zastupujúci nezávislé organizácie združené v sieti pre nezávislú kultúru Anténa, prezidentka SFTA Katarína Krnáčová, teoretička architektúry Henrieta Moravčíková, rektorka VŠVU Bohunka Koklesová a rektor VŠMU Martin Šmatlák.
Štrajkový výbor zároveň sformuloval požiadavky, s ktorými sa obracajú na ministerstvo, vládu, Národnú radu SR, koaličné strany i prezidenta Petra Pellegriniho. Požadujú zmeny na ministerstve kultúry a nastaveniu jeho odborného a kompetentného riadenia, rovnako zastaveniu opatrení s charakterom ideologickej cenzúry i okamžitej finančnej stabilizácii sektora s dôrazom na zlepšenie finančného ohodnotenia pracujúcich a ich sociálneho zabezpečenia.