Časť kultúrnej obce dnes, vo štvrtok 5. septembra, vstúpila do štrajkovej pohotovosti. Na tlačovom brífingu to oznámili členovia novovytvoreného výboru Kultúrneho štrajku, ktorý koordinuje platforma Otvorená kultúra. Zatiaľ nejde o ostrý štrajk, pri ktorom by zastavili alebo prerušili prácu. Stupňovanie nátlaku však môže viesť k intervenciám do produkcií, napríklad predstavení, koncertov, ale aj počas prehliadok v múzeách a galériách.
„Dnešným dňom vstupujeme do štrajkovej pohotovosti, prvej fázy Kultúrneho štrajku,“ uviedla Katarína Mišíková, členka výboru z platformy Otvorená kultúra. Spolu s ďalšími členmi výboru, v ktorom má zastúpenie napríklad akademická obec, Slovenské národné divadlo či štrajkový výbor vytvorený v STVR, odôvodnila krok samotnými opatreniami rezortu kultúry namierenými voči kultúre a jej aktérom.

Chaos okolo loga STVR pokračuje: Šimkovičová mlčí, telerozhlas musí improvizovať
Kultúrna obec sa spája naprieč celým Slovenskom, aby sa postavila na obranu svojich práv, a tiež na obranu slovenských občanov. „Pracovníci a pracovníčky v kultúre, umení a kreatívnych odvetviach čelia cenzúre, zastrašovaniu, verejným útokom a šikane,“ vyjadrila sa Mišíková. Poukázala tiež na neustálu finančnú neistotu pracovníkov v oblasti kultúry. „Kultúra totiž patrí nám všetkým,“ zdôraznila Mišíková s tým, že konať ich núti stav, do ktorého sa rezort kultúry dostal pod vedením ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS) a generálneho tajomníka služobného úradu MK SR Lukáša Machalu.
K dnešnému ránu bolo v štrajkovej pohotovosti približne 1 300 osôb z vyše 25 miest a obcí. Do štrajkovej pohotovosti vstúpilo aj 68 zamestnancov ministerstva kultúry. Medzi prvých členov a členky výboru kultúrneho štrajku patria Jana Kovalčíková, členka Činohry SND, bývalý riaditeľ SND Matej Drlička, členka štrajkového výboru STVR Rozália Vlasková, Ľudovít Nápoký zastupujúci nezávislé organizácie združené v sieti pre nezávislú kultúru Anténa, prezidentka SFTA Katarína Krnáčová, teoretička architektúry Henrieta Moravčíková, rektorka VŠVU Bohunka Koklesová a rektor VŠMU Martin Šmatlák.

Česi bijú na poplach: Šimkovičová deštruuje kultúru. Píšu Ficovi a Pellegrinimu
Mišíková tiež spomenula politické zásahy do fungovania kultúrnych podporných fondov, rušenie odborných oddelení ministerstva i neodôvodnené personálne zmeny vo vedení celonárodných kultúrnych inštitúcií. Rovnako tak i dehonestáciu súčasného umenia a neustále sa zhoršujúcu ekonomickú situáciu pracovníkov v kultúre a kreatívnych odvetviach. „Ľuďmi v kultúre nie sú len mediálne známe tváre, ale zamestnanci múzeí, divadiel a ďalších inštitúcií miestnej a regionálnej kultúry,“ upozornila Mišíková.
Požiadavky na ministerstvo, vládu i prezidenta
Za členov výboru zároveň sformulovala požiadavky, s ktorými sa obracajú na ministerstvo, vládu, Národnú radu SR, koaličné strany i prezidenta Petra Pellegriniho. Podľa členov štrajkového výboru musí prísť k zmenám na ministerstve a nastaveniu jeho odborného a kompetentného riadenia, rovnako zastaveniu opatrení s charakterom ideologickej cenzúry i okamžitej finančnej stabilizácii sektora s dôrazom na zlepšenie finančného ohodnotenia pracujúcich a ich sociálneho zabezpečenia.
„Súčasne deklarujeme, že sme pripravení podporiť a organizovať vstup do ústavného štrajku všade tam, kde sa bude stupňovať porušovanie hospodárskych a sociálnych práv pracovníkov v kultúre,“ dodala Mišíková.