Michal Kovačič v nedeľu 1. septembra, len deň po oficiálnom ukončení svojho pracovného pomeru v televízii Markíza, oznámil na sociálnej sieti štart nového internetového projektu s názvom 360°.

“V rozdelenej spoločnosti chceme prinášať informácie naprieč celým politickým spektrom a z úplne každého uhla. V polarizovanej spoločnosti nechceme potvrdzovať názory len jednej bubline. Tak ako v našej doterajšej práci budeme prinášať kritickú žurnalistiku z celého politického aj spoločenského spektra. Preto sa náš projekt volá 360°,” vysvetľuje s tým, že prinášať bude aktuálne reportáže z parlamentu a vlády, debaty a rozhovory, videá vysvetľujúce zložité problémy a kauzy a investigatívu rozkrývajúcu klamstvá a zlodejiny.

Nový projekt sa uchádza o finančnú podporu od ľudí, ktorých oslovili prostredníctvom kampane na platforme Donio. A bol to priam raketový štart. Už po niekoľkých hodinách sa vyzbieralo viac ako bol stanovený prvý míľnik 50-tisíc eur a ľudia prispievali vo veľkom aj ďalej. Za necelé tri dni od spustenia zbierky už podporili projekt 500-tisíc eurami. Pol miliónovú hranicu prekonal tesne po polnoci z 3. na 4. septembra.

Tvárami nového online projektu 360° sú okrem Michala Kovačiča aj Adel Ghannam a Barbora Šišoláková.
Zdroj: 360°, Donio.sk
Tvárami nového online projektu 360° sú okrem Michala Kovačiča aj Adel Ghannam a Barbora Šišoláková.

Nový online projekt 360° chce odštartovať symbolicky 17. novembra, v deň 35. výročia Nežnej revolúcie. Bude ho tvoriť 8-členná redakcia zložená zo skúsených televíznych profesionálov. “Debaty a duely v nej zastreší moderátor Michal Kovačič, rozhovory a reportáže ex-reportér Televíznych novín Adel Ghannam a investigatívu ex-redaktorka Reportérov RTVS Barbora Šišoláková,” predstavuje projekt svoje hlavné tváre.

Kauza Na telo

Kovačič sa do médií vracia po trojmesačnej pauze. Televízia Markíza ho z obrazovky stiahla na konci mája po jeho prehovore v politickej diskusii Na telo, kde vyhlásil, že v televízii prebieha snaha o cenzúru. Spomenul aj aktuálnu situáciu v RTVS s tým, že boj o „orbanizáciu“ médií prebieha aj v ostatných televíziách. Markíza obvinenia z cenzúry odmietla, no Na telo aj jeho internetovú verziu Na telo Plus okamžite stiahla z obrazovky.

Konanie Kovačiča označila za hrubé porušenie pracovnej disciplíny a o mesiac neskôr, na konci júna, s ním rozviazala pracovný pomer. Generálny riaditeľ TV Markíza Peter Gažík uviedol, že s ním ďalej nepočítajú ako s tvárou televízie. Kovačič v televízii Markíza pracoval 16 rokov, posledných päť rokov bol tvárou politickej relácie Na telo.

Michal Kovačič v relácii Na telo skončil.
Neprehliadnite

Kovačičove slová v závere Na telo majú dohru. Markíze hrozia sankcie od regulátora

Kauza vyústila do protestov zamestnancov, ktorí vstúpili do štrajkovej pohotovosti. K ostrému štrajku však už nedošlo a situácia v televízii sa upokojila. Na čele štrajkového výboru stáli okrem Michala Kovačiča aj Viktor Vincze a Adel Ghannam. Ten sa pred pár dňami rozhodol pre odchod z Markízy, na obrazovke sa objavil v poslednej reportáži v Televíznych novinách v sobotu 31. augusta. Po odchode z Markízy sa pripojil sa k tímu 360°, kde sa bude venovať rozhovorom a reportážam.

Tvárou projektu 360° sa stala aj Barbora Šišoláková, ktorá odišla z RTVS, kde pôsobila v investigatívnej relácii Reportéri. Venovala sa najmä politike, korupcii a fungovaniu štátnych inštitúcií.

Nový online projekt spúšťa aj ex-moderátor RTVS

Pri Kovačičovi sa špekulovalo, či sa po výpovedi v Markíze nestane tvárou slovenskej verzie českej internetovej televízie DVTV, ktorú spúšťa bývalý dlhoročný redaktor RTVS Miroslav Frindt. Kovačič však tieto šumy poprel kvôli osobným problémom s postojmi Frindta v RTVS v minulosti, keď sa v ére Jaroslava Rezníka nepostavil na stranu nespokojných redaktorov spravodajstva, ktorí mnohí z verejnoprávnej televízie odišli.

Projekt DVTV.SK rovnako spustil crowdfundingovú kampaň. Ako cieľ si stanovil 30-tisíc eur, od 19. augusta doposiaľ vyzbieral viac ako 27-tisíc eur. Spustenie novej internetovej televízuje avizuje o pár týždňov.

Budúcnosť televíznych politických diskusií

Televízia Markíza zatiaľ nepriniesla bližšie informácie o tom, či sa na jej obrazovky vráti nejaká forma politickej relácie. „Budeme sa zamýšľať nad tým, ako od jesene pokračovať, či už s Na telo, alebo s iným spravodajsko-publicistickým formátom,“ povedal ešte na začiatku leta šéf Markízy Peter Gažík. Zatiaľ nie je známy termín štartu, formát relácie ani jej moderátor.

Problémom čelili aj politické diskusie v ostatných televíziách. Televízia JOJ sa musela vysporiadať s odchodom moderátorky Na hrane. Jana Krescanko Dibáková sa na jar po prezidentských voľbách rozhodla po 22 rokoch z televízie odísť a Jojka Na hrane zrušila. Na obrazovky ju neplánuje v najbližšom období vrátiť.

Krescanko Dibáková sa však vracia na scénu v novej politickej relácii, ktorú v najbližších dňoch spustí portál SME. V novom formáte s názvom „Aréna“ sľubuje priniesť ostré a otvorené rozhovory s politikmi, osobnosťami verejného života a odborníkmi, ktorí formujú súčasné Slovensko.

Jana Krescanko Dibáková bude tvárou novej video relácie Aréna.
Neprehliadnite

Jana Krescanko Dibáková sa vracia na scénu. Prichádza s novou politickou diskusiou

Noví moderátori politických diskusií v STVR

Zmeny nastali aj v politických diskusiách STVR – O 5 minút 12 a Sobotných dialógoch, kde skončili ich dlhoroční moderátori Marta Jančkárová a Marek Makara, ku ktorým mali politici z radov vládnej koalície výhrady. O 5 minút 12 od začiatku jesennej vysielacej štruktúry moderuje Marek Gudiak, ktorý do STVR (predtým RTVS) nastúpil v januári 2023. Predtým pracoval 17 rokov v televízii Markíza. Rozhlasovú diskusiu Sobotné dialógy moderuje Matej Baránek, ktorý v relácii pôsobil aj pred letnou prestávkou.

Diskusná relácia V politike na ta3 zažila výrazne zmeny už na jeseň minulého roka, keď z relácie odišiel Rastislav Iliev, ktorý začal moderovať vlastnú tolkšou. Koncom mája tohto roka z ta3 odišiel aj druhý moderátor politickej relácie Richard Dírer. Televízia našla náhradu vo vlastných radoch, moderátorom V politike sa stal Braňo Král. Relácia ako jediná nemala prestávku počas letných prázdnin.