Ministerka kultúry Martina Šimkovičová sa však zo svojho postu odísť nechystá a jej konanie je v čoraz väčšom hľadáčiku kultúrnych odborníkov. Najnovšie sa k boju o slovenskú kultúru pripojilo Predstavenstvo Kultúry a kreatívnej federácie Českej republiky. Vo vyhlásení vyjadruje znepokojenie nad dianím v kultúrnej obci a odsudzuje konanie Šimkovičovej. Navyše pripája otvorený list predsedovi vlády Robertovi Ficovi a prezidentovi Petrovi Pellegrinimu, aby sa začali aktívne zaoberať Šimkovičovej krokmi.
"Listom zosilňuje hlas českého kultúrneho a kreatívneho sektora, ktorý volá po zastavení deštruktívneho rokovania slovenského Ministerstva kultúry na čele s ministerkou Martinou Šimkovičovou. Bezprecedentný politický tlak, ktorému slovenská kultúra čelí, môže byť likvidačný aj pre množstvo dlhoročných kultúrnych spoluprác a partnerstiev naviazaných medzi Slovenskom a Českou republikou," píše sa v úvode oficiálneho vyhlásenia uverejnenom na sociálnej sieti.
V otvorenom liste predstavenstvo Kultúrnej a kreatívnej federácie vyjadruje plnú podporu iniciatíve Otvorená Kultúra, ktorá stojí za petíciou na odvolanie ministerky Šimkovičovej z januára tohto roku a naďalej upozorňuje na systematickú likvidáciu slovenskej kultúry. Kultúrna a kreatívna federácia je zároveň pripravená podporovať aktivity tuzemských iniciatív a organizácií na podporu slovenskej kultúry. Federácia je v súlade so svojim posolstvom pripravená vytvárať priestor pre dialóg a spoluprácu a lobovať za záujmy českých kultúrnych a kreatívnych odvetví. V aktuálnej situácii je spoločným záujmom českého kultúrneho sektora práve aj podpora slovenskej kultúry – zastavenie politického tlaku, náprava chýb a regenerácia kultúrneho sektora.
Medzičasom, vo štvrtok, časť kultúrnej obce vstúpila do štrajkovej pohotovosti. K dnešnému ránu bolo v štrajkovej pohotovosti približne 1 300 osôb z vyše 25 miest a obcí. Dôvodom na vstup do štrajkovej pohotovosti je podľa organizátorov alarmujúca situácia v kultúrnej sfére. Svoj krok vysvetlili reakciou na zhoršujúce sa podmienky vplyvom politicko-mocenských zásahov zo strany ministerstva kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS).
Podľa členov štrajkového výboru musí prísť k zmenám na ministerstve a nastaveniu jeho odborného a kompetentného riadenia, rovnako zastaveniu opatrení s charakterom ideologickej cenzúry i okamžitej finančnej stabilizácii sektora s dôrazom na zlepšenie finančného ohodnotenia pracujúcich a ich sociálneho zabezpečenia.
V tejto fáze kultúrneho štrajku práca nebude zastavená, ani prerušená, stupňovanie nátlaku ale môže viesť napríklad k intervenciám do produkcií, napríklad predstavení, koncertov, ale aj počas prehliadok v múzeách a galériách.