Vatikán v pondelok oznámil, že obnovil vyšetrovanie zmiznutia 15-ročnej dcéry svojho zamestnanca, ku ktorému došlo ešte v roku 1983. Informovala o tom agentúra AP.

Hovorca Vatikánu Matteo Bruni spresnil, že spis o zmiznutí Emanuely Orlandiovej vatikánsky otvoril prokurátor Alessandro Diddi.

Bez informácií

Právna zástupkyňa rodiny Orlandiovcov, Laura Sgrová, však podľa AP uviedla, že z nezávislých zdrojov nemá potvrdenie o takomto vývoji v prípade, o ktorom ako prvé informovali talianske agentúry Adnkronos, LaPresse a ANSA. Sgrová podotkla, že poslednú sťažnosť vo veci vyšetrovania podala v roku 2019 a nedostala na ňu z Vatikánu nijakú spätnú väzbu.

Vyšetrovanie sa obnoví niekoľko mesiacov po tom, ako nový dokumentárny film streamovacej platformy Netflix údajne vrhol nové svetlo na túto kauzu, ako aj niekoľko týždňov po tom, ako rodina Emanuely Orlandiovej požiadala taliansky parlament, aby sa prípadom zaoberal.

Orlandiová zmizla 22. júna 1983 po tom, ako odišla z bytu svojej rodiny vo Vatikáne na hodinu hudby do Ríma. Jej otec bol laickým zamestnancom Svätej stolice.

Záhada Vatikánu

Zmiznutie tohto dievčaťa bolo jednou zo záhad Vatikánu a v súvislosti s ním sa objavili rôzne hypotézy — od sprisahania s cieľom zabiť medzičasom zosnulého pápeža Jána Pavla II., cez finančný škandál, do ktorého bola zapletená Vatikánska banka, až po špekulácie, že prípad súvisí s podsvetím v Ríme.

Nedávny štvordielny dokumentárny film spoločnosti Netflix, uvádzaný pod názvom Vatican Girl (Dievča z Vatikánu: Zmiznutie Emanuely Orlandi), skúmal tieto scenáre a poskytol aj nové svedectvo Emanuelinej priateľky. Tá tvrdí, že Emanuela jej týždeň pred zmiznutím povedala, že jej vysoko postavený vatikánsky duchovný robil sexuálne návrhy.

Orlandiovej brat Pietro v pondelok v rozhovore pre spravodajský portál RaiNews24 označil Diddiho rozhodnutie za ,,pozitívny krok" a dôkaz o tom, že Vatikán zrejme zmenil názor, prekonal svoj odpor a teraz sa prípadom bude zaoberať od začiatku.

Ďalšie správy na Mediálne.sk

Seriál Iveta, ktorý sa už 8. januára objaví na obrazovkách TV Joj.
Neprehliadnite

Iveta zažiarila na obrazovkách Jojky, rebríčky sledovanosti ovládli aj programy Markízy a RTVS