Vlani zaplatili technologické spoločnosti, v rámci EÚ pokuty vo výške 832 miliónov eur za porušenie GDPR. V porovnaní s rokom 2021 ide o pokles o 36 percent, keď firmy zaplatili až 1,3 miliardy eur, vyplýva to z analýzy spoločnosti Atlas VPN. Najviac zo všetkých firiem zaplatila Meta generálneho riaditeľa Marka Zuckerberga. Tá sa na celkovej výške pokút podieľala sumou prevyšujúcou 670 miliónov eur.

V rámci celého sveta však firmy za minulý rok zaplatili na pokutách viac ako 2,8 miliardy eur v 1 401 prípadoch. Do tejto sumy sú započítané všetky prípady porušenia rôznych zákonov o ochrane údajov vrátane európskeho GDPR. Spoločnosť Atlas VPN vo svojej správe spomína, že údaje získala z portálu Enforcementtracker, pričom niektoré prípady udeľovania pokút nemuseli byť zverejnené.

Problémový tretí kvartál

Zaujímavosťou je, že tak ako v roku 2021, aj vlani zaplatili na pokutách firmy najviac počas tretieho kvartálu. V roku 2021 sa len počas tretieho kvartálu podarilo vyzbierať takmer jednu miliardu eur. Vlani to bolo takmer 450 miliónov eur. V roku 2020 bol najsilnejším štvrťrokom ten posledný, keď firmy na pokutách zaplatili viac ako 112 miliónov eur. Celkovo bol však rok 2020 z pohľadu výšky pokút najmiernejší, nakoľko firmy zaplatili „len“ viac ako 171 miliónov eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa