Ruský prezident Vladimír Putin nariadil ruskému ministerstvu kultúry, aby zabezpečilo premietanie dokumentárnych filmov o vojne na Ukrajine v ruských kinách. Rezort kultúry má tiež poskytnúť potrebnú podporu ruským dokumentaristom, aby mohli vzniknúť snímky ukazujúce „odvahu" a „hrdinstvo" ruských vojakov. Vyplýva to z nariadenia vláde zverejneného na webe Kremľa.

Špeciálna vojenská operácia

Ministerstvo má konkrétne zabezpečiť, aby sa do kín dostali snímky, ktoré sa venujú „špeciálnej vojenskej operácii", ako inváziu na Ukrajinu v Rusku oficiálne nazývajú, a „boju proti šíreniu neonacistickej a neofašistickej ideológie". Práve údajnou snahou bojovať proti nacizmu vysvetľuje Rusko svoje ťaženie na Ukrajine, ktoré trvá už vyše desať mesiacov.

Ministerstvu kultúry Putin nariadil tiež zorganizovať festival vlasteneckých filmov a ministerke kultúry Olze Ljubimovovej dal čas do 1. februára, aby prišla s návrhmi na zrealizovanie týchto požiadaviek.

Boj o prežitie

Ruské kiná bojujú o prežitie po tom, čo sa z Ruska kvôli jeho napadnutiu Ukrajiny stiahli americké filmové spoločnosti, a kiná tak nemôžu premietať hollywoodske veľkofilmy. Podľa posledných informácií ruskej Asociácie vlastníkov kinosál v Rusku od začiatku minulého roka augusta zavrelo už 41 percent kín.

Ruskí tvorcovia sa zároveň stretávajú s cenzúrou. V novembri napríklad úrady odobrali povolenie na premietanie dokumentárneho filmu Golod (Hladomor), ktorý sa venuje hladomoru v 20. rokoch minulého storočia v boľševickom Rusku.

Ďalšie správy na Mediálne.sk

WA 10 neďaleko Bachmutu - Ukrajinský vojak vyhadzuje nábojnice z obrneného vozidla pri meste Bachmut v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny vo štvrtok 22. decembra 2022. FOTO TASR/AP 

A Ukrainian soldier throws bullet casings from an armored vehicle near Bakhmut, Donetsk region, Ukraine, Thursday, Dec. 22, 2022. (AP Photo/Libkos)
Neprehliadnite

Francúzski novinári sa počas živého vstupu dostali pod ruskú paľbu