Slovenská streamovacia služba Voyo predplatiteľom priniesla v utorok 15. novembra 2022 nový dokument z dielne redakcie publicistiky televízie Markíza s názvom „Interrupcie na Slovensku“.

Titul komplexne ukazuje, aký je súčasný stav v rámci problematiky interrupcií v našej krajine, ako je táto téma vnímaná spoločnosťou a rozpovie silné príbehy dotknutých žien.

Príbehy žien

„Tento exkluzívny dokument počúva príbehy žien, ktoré interrupciu podstúpili. Tiež počúva lekárov, ktorí chcú využívať najmodernejšie technológie, ale aj tých, ktorí to odmietajú. A ukazuje činy a argumenty protipotratových hnutí a vnáša pohľad do súčasnej politickej diskusie,“ približuje Henrich Krejča, riaditeľ Centra spravodajstva a publicistiky TV Markíza, ktorý bol supervízorom pri celom procese tvorby dokumentu.

Ako prezradila Zuzana Štelbaská, šéfredaktorka publicistiky TV Markíza, ktorá mala na starosti dramaturgiu projektu, téma dlhodobo názorovo rozdeľuje ľudí, vyvoláva vášne ako u laikov, tak aj u odborníkov a pravidelne sa vracia do parlamentu v podobe nových návrhov zákonov na úpravu tohto legálneho zdravotného úkonu.

„Dokument Interrupcie na Slovensku komplexne ukazuje, kde sa momentálne táto téma nachádza, ako ju vníma spoločnosť a čo pri nej cítia dotknuté ženy,“ dodáva Štelbaská.

Interrupčný zákon

Autorky dokumentu, režisérka Lenka Stanková a redaktorka Barbora Mareková, chceli priniesť komplexný film, ktorý by divákovi ponúkol názorovú pestrosť, silné výpovede, nové informácie o ktorých doposiaľ nevedel. Oslovili preto množstvo odborníkov, ktorí sa na Slovensku téme interrupcií venujú.

„Dotkli sme sa aj historického pozadia témy, ešte pred vznikom samotného interrupčného zákona. Našou ambíciou bolo vytvoriť ucelenú mozaiku, ktorá môže divákovi pomôcť ľahšie sa zorientovať v tejto zložitej téme," hovorí Lenka Stanková.

Cesta do zahraničia

Tvorkyne dokumentu dokonca vycestovali aj na zahraničnú kliniku, aby poukázali na najmodernejšie postupy, ktoré na Slovensku nie sú dostupné, pretože stoja mimo naše zákony.

„Vypočuli sme si príbehy žien, ktoré majú s interrupciou priamu skúsenosť. Skúmali sme, čo chcú dosiahnuť poslanci a mimovládne organizácie a rozprávali sme sa aj s predstaviteľmi rímskokatolíckej cirkvi a aktivistami, ktorí sa na Slovensku pokúšajú o zákaz interrupcií. A navštívili sme aj nemocnicu, kde pre výhradu vo svedomí neposkytujú interrupcie na žiadosť ženy vôbec, “ uzavrela Barbora Mareková.

Ďalšie správy z Mediálne.sk

Google
Neprehliadnite

Google zaplatí takmer 400 miliónov dolárov, môžu za to praktiky pri sledovaní používateľov