Americká internetová spoločnosť Google sa dohodla, že zaplatí 391,5 milióna dolárov, aby urovnala obvinenia zo strany 40 členských štátov USA, že používala nezákonné praktiky pri sledovaní polohy užívateľov. Informoval o tom v utorok úrad generálneho prokurátora štátu Michigan.

Zavádzajúce informácie

Generálni prokurátori, ktorí viedli vyšetrovanie, tvrdia, že Google najmenej od roku 2014 poskytoval používateľom zavádzajúce informácie o praktikách pri sledovaní polohy, čím porušoval zákony. Podľa dohody o urovnaní musí Google okrem uhradenia stanovenej čiastky lepšie informovať používateľov o tom, kedy dochádza k sledovaniu polohy, a poskytovať im podrobné informácie ohľadom sledovania polohy na špeciálnej webovej stránke.

,,Ak sa spotrebitelia rozhodnú nezdieľať na svojich zariadeniach dáta o polohe, mali by mať istotu, že podnik už nesleduje každý ich pohyb," uviedol generálny prokurátor štátu Iowa Tom Miller. ,,Toto urovnanie jasne hovorí, že firmy musia byť transparentné v tom, ako sledujú zákazníkov, a dodržiavať štátne a federálne zákony o ochrane osobných údajov," citovala ho agentúra Reuters.

Zameranie reklamy

Google prevádzkuje najväčší internetový vyhľadávač na svete a je tiež jednotkou v internetovej reklame. Poloha spotrebiteľa je kľúčová pre snahu inzerentov zamerať reklamu na správnu cieľovú skupinu a získať jej pozornosť.

,,V súlade so zlepšeniami, ku ktorým sme prikročili v posledných rokoch, sme urovnali toto vyšetrovanie založené na zastaraných praktikách, ktoré sme pred rokmi zmenili," uviedol hovorca spoločnosti Google.

Generálny prokurátor štátu Connecticut William Tong označil dohodu o urovnaní za historické víťazstvo pre spotrebiteľov v čase rastúcej závislosti na technológiách. ,,Dáta o polohe patria medzi najcitlivejšie a najcennejšie osobné údaje, ktoré Google zhromažďuje. Existuje mnoho dôvodov, prečo sa spotrebiteľ môže rozhodnúť, že nechce byť sledovaný," dodal.

Ďalšie správy z Mediálne.sk

KK7 archív Gaza - Na nrchívnej snímke z 11. mája 2022 Palestínčan drží sviečku a fotografiu zavraždenej palestínsko-americkej novinárky Šírín abú Aklaovej v Gaze. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken sa v utorok 27. júla 2022 vo Washingtone stretol s rodinou  palestínsko-americkej novinárky Šírín abú Aklaovej, ktorá prišla o život v máji počas izraelskej razie na okupovanom západnom brehu Jordánu. FOTO TASR/AP
FILE - A Palestinian holds a light candle and a picture of slain Al Jaze
Neprehliadnite

Američania začali vyšetrovať smrť novinárky abú Aklaovej, Izrael to označil za hrubú chybu