Ukrajinské orgány odobrali akreditáciu viacerým zahraničným novinárom vrátane redaktorov americkej stanice CNN či britskej televízie Sky News za to, že bez povolenia prinášali reportáže z juhoukrajinského mesta Cherson krátko po jeho piatkovom obsadení ukrajinskými vojakmi. Informuje Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda (RFE/RL) odvolávajúca sa na oznámenie generálneho štábu ukrajinskej armády.

Bez akreditácie zrejme aj talianske médium

,,V uplynulých dňoch viacerí reportéri ignorovali platné zákazy a opatrenia a bez povolenia príslušných veliteľov a armádnych oddelení pre styk z verejnosťou prinášali reportáže z mesta Cherson ešte predtým, než tam boli vykonané stabilizačné opatrenia. Týmto vážne porušili rozkaz číslo 73 vrchného veliteľa ozbrojených síl Ukrajiny z 3. marca, ako aj ďalšie rozkazy vojenského velenia," uvádza sa v nedeľňajšom vyhlásení armády zverejnenom na sociálnej sieti Facebook.

Generálny štáb nespresnil, ktorým médiám odobral akreditáciu, avšak vedúca tlačového strediska ukrajinského armádneho Operačného veliteľstva Juh Nataľa Humeňuková povedala pre web Detektor media, že akreditácia bola odňatá aj novinárom zo Sky News či CNN.

,,V tejto chvíli mám informácie o zrušení akreditácií televíznym štábom Sky News a CNN. Je tu aj informácia o istom talianskom médiu, ale čakám na ďalšie informácie v tomto prípade," uviedla Humeňuková.

Trest sa dotkol len niektorých

Podľa RFE/RL sa odňatie akreditácií zrejme dotklo iba niekoľkých jednotlivcov, keďže CNN aj Sky News prinášali spravodajstvo z Chersonu aj v priebehu pondelka.

Cherson opustili ruskí vojaci v piatok skoro ráno a ešte v priebehu toho istého dňa ho obsadili ukrajinské sily. V meste podľa ukrajinských orgánov teraz prebiehajú ,,stabilizačné činnosti", opravy zničenej infraštruktúry a odmínovanie.

Ďalšie správy z Mediálne.sk

V tretej epizóde Pečie celé Slovensko vypadla Dominika.
Neprehliadnite

Pečie celé Slovensko sledovalo vyše 550-tisíc divákov, Joj Group prekonalo skupinu Markíza