V ukrajinskej Chersonskej oblasti, ktorú takmer celú ovládli počas invázie na Ukrajinu ruské sily, úrady začali blokovať prístup k internetovému vyhľadávaču Google. Podľa agentúry TASS o tom informoval predstaviteľ miestnej Ruskom dosadené správy Kirill Stremousov.

Google je zablokovaný

„Na moju žiadosť je vyhľadávač Google zablokovaný. To isté platí aj pre YouTube a Viber," vyhlásil podľa ruských médií Sremousov. „Príčinou je, že ukrajinské úrady a ich americkí ochrancovia ich používajú ako prostriedky informačného terorizmu," povedal Stremousov, zástupca šéfa novej správy.

Platformy YouTube a Viber nové vedenie Chersonskej oblasti zablokovalo už začiatkom tohto mesiaca. Úrady v rovnakom čase obmedzili prístup aj k sociálnej sieti Instagram. Prístup k vyhľadávaču Google bol tento týždeň obmedzený aj v dvoch samozvaných republikách na východe Ukrajiny, Doneckej a Luhanskej ľudovej republike.

Ruská kontrola

Rusko nad Chersonskou oblasťou postupne upevňuje kontrolu, okrem iného tam ako platidlo zaviedlo rubeľ a otvorilo tam pobočky ruských bánk. Stremousov v júni oznámil, že v oblasti sa pripravuje referendum o pripojení k Rusku.

Ďalšie dôležité správy

Bratislavská polícia upozorňuje na podvodné e-maily. (Ilustračné foto)
Neprehliadnite

Návštevnosť webov: Aj Aktuality zažili v júni pokles, stream Plusky prekonal 75 miliónov videní