Ruská Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) oznámila, že podniká kroky proti neziskovej organizácii Wikimedia Foundation, prevádzkujúcej internetovú encyklopédiu s otvoreným obsahom Wikipedia. Dôvodom je údajné porušenie ruských zákonov zameraných proti šíreniu dezinformácií o vojne na Ukrajine zo strany Wikipedie. 

Wikipedia údajne porušuje ruské zákony

Vo vyhlásení Roskomnadzoru sa uvádza, že na stránkach Wikipedie sa nachádzajú „zakázané materiály vrátane nepravdivých správ o priebehu špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine". Internetové vyhľadávače v ruštine by preto mali mať podľa Roskomnadzoru povinnosť informovať užívateľov, že Wikipedia porušuje ruské zákony.

Nadácia Wikimedia Foundation sa pred mesiacom odvolala proti verdiktu moskovského súdu, ktorý jej uložil pokutu vo výške piatich miliónov rubľov (89-tisíc eur) za to, že odmietla odstrániť údajné dezinformácie v ruskojazyčných článkoch na Wikipedii o konflikte na Ukrajine vrátane jarného masakra civilistov v Buči.

Posledný dostupný zdroj informácií

Do Wikipedie prispievajú dobrovoľníci z celého sveta vo viac než 300 jazykoch. Reuters píše, že po sprísnení pravidiel fungovania médií v Rusku po začatí ruskej invázie na Ukrajinu sa Wikipedia stala pre Rusov jedným z posledných dostupných zdrojov overovaných informácií o prebiehajúcej vojne.

Ďalšie dôležité správy

WA 7 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin sa zúčastňuje na stretnutí o rozvoji cestnej výstavby prostredníctvom videokonferencie v rezidencii Novo-Ogarjovo pri Moskve vo štvrtok 2. júna 2022. FOTO TASR/APRussian President Vladimir Putin attends a meeting on the road construction development via videoconference at the Novo-Ogaryovo residence outside Moscow, Russia, Thursday, June 2, 2022. (Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Rusko zablokovalo web britského denníka The Telegraph