Šéf a spolumajiteľ nemeckého vydavateľstva Axel Springer Mathias Döpfner sa ospravedlnil za to, že sa v textových správach vyjadroval hrubo o obyvateľoch niekdajšej Nemeckej demokratickej republiky (NDR). Písal o nich ako o Ossis (Dederónoch). Na vec pred niekoľkými dňami upozornil konkurenčný denník Die Zeit.

Kritizované správy sa týkali obyvateľov východných spolkových krajín alebo niekdajšej kancelárky Angely Merkelovej. Agentúra DPA dnes píše, že pred parlamentnými voľbami v roku 2021 si Döpfner prial, aby bulvárny Bild, najčítanejší denník z ním vedeného koncernu, písal priaznivo o slobodných demokratoch (FDP). V správach určených šéfom denníka tiež uviedol, že „Dederoni sú buď komunisti alebo fašisti".

Polemické preháňanie

Za svoje „zraňujúce" slová sa teraz v denníku Bild ospravedlnil. Uistil, že to nie je tak, že by obyvatelia niekdajšieho komunistického nemeckého štátu boli výhradne pravicoví alebo ľavicoví radikáli. „Rozčúlenie nad tým, že v Durínsku alebo niekde inde mnoho ľudí volí buď (postkomunistickú) Levicu alebo (krajne pravicovú) Alternatívu pre Nemecko, ma priviedlo k polemickému preháňaniu," vysvetľoval Döpfner. Uviedol tiež, že keď je naštvaný alebo naopak šťastný, mobilný telefón mu slúži ako bleskozvod. K tomu, že sa snažil tlačiť na denník Bild, aby písal priaznivo o liberálnu FDP, sa vo svojom ospravedlnení nevyjadril.

Očierňujúca kampaň

Die Zeit vo svojom článku upozornil, že mnoho zo svojich správ Döpfner adresoval niekdajšiemu šéfredaktorovi Bildovi Julianovi Reicheltovi, ktorý bol z koncernu Axel Springer predvlani na jeseň prepustený po obvinení, že zneužil svoje postavenie, aby mal pohlavný styk s podriadenými. Reichelt tieto obvinenia spochybnil a neskôr ich označil za kampaň, ktorej cieľom bolo ho očierniť.

Ďalšie správy na Mediálne.sk

Roman Poláčik stvárňuje v seriáli Hranica automechanika Kriša, ktorý spočiatku bojoval s policajtom Šimonom (Braňo Deák) o lásku Petry (Simona Kollárová).
Neprehliadnite

Hranica stratila na Klamstvo vyše 150-tisíc divákov, v top päť sa umiestnil aj Duel