Úrady v Južnom Sudáne zadržali šesť novinárov v súvislosti s videozáznamom, na ktorom je vidieť, ako sa prezident krajiny pomočil. Podľa denníka The Guardian o tom informoval Výbor na ochranu novinárov (CPJ).

Škvrna a kaluž

Video natočené počas oficiálnej udalosti zachytávalo prezidenta Južného Sudánu Salvu Kiira, ako si stúpol počas toho, čo hrala štátna hymna, na čo sa na jeho nohaviciach objavila škvrna a pri nohách kaluž. Kamera sa potom rýchlo otočila inam po tom, čo si prezident aj ľudia v jeho blízkosti zrejme všimli, čo sa prihodilo.

Videozáznam sa minulý mesiac rýchlo šíril na sociálnych sieťach. Vyvolal otázku, či je 71-ročný prezident v dostatočne dobrom zdravotnom stave na to, aby mohol viesť krajinu, ktorá čelí konfliktom, potravinovej neistote a dôsledkom klimatických zmien. Zároveň ale spustil debatu, či je etické zdieľať podobné videá na sociálnych sieťach a či za tým nestojí nedostatok empatie voči starším ľuďom.

Nepovolené zverejnenie

Juhosudánske bezpečnostné zložky kvôli podozreniu z nepovoleného zverejnenia videa zadržali šesť novinárov štátnej stanice SSBC, uviedol Výbor na ochranu novinárov. Jeho predstaviteľ v subsaharskej Afrike Muthoki Mumo povedal, že zákrok úradov proti žurnalistom považuje za príklad svojvoľného zadržiavania. K nemu sa podľa neho bezpečnostné zložky uchyľujú zakaždým, kedykoľvek sa oficiálnym činiteľom zdá, že sú v spravodajstve zobrazení v nelichotivom svetle.

Ďalšie správy na Mediálne.sk

New school communications
Neprehliadnite

Katedra komunikácie sa s novým majiteľom mení na New School Communications