Francúzski novinári sa v Kramatorsku na východe Ukrajiny dostali pod ruskú paľbu práve počas živého vstupu do vysielania stanice TF1. Keď novinár začal hovoriť s moderátorom v štúdiu, kamera zachytila dopad a výbuch ruského projektilu či rakety.

Rakety dopadli v blízkosti novinárov

Podľa spravodajského portálu Meduza išlo najskôr o rovnakú paľbu, ktorá zasiahla zimný štadión hokejového klubu Donbass a spôsobila zranenie dvom ľuďom v Družkivke, ktorá leží južne od Kramatorska. Pri údere zomrel jeden človek a ďalší bol zranený, uviedla dnes večer stanica BBC. Podľa Moskvy mieril úder na vojenskú techniku a zasiahol okrem iného štyri raketomety československej výroby RM-70 Vampire.

Francúzsky televízny tím bezodkladne zaľahol, aby sa ochránil pred prípadnými ďalšími strelami a črepinami. Nikto zo žurnalistov nebol zranený, uistili novinári pri ďalšom vstupe.

Incident sa stal v pondelok večer. Podľa informačného kanála Nexta raketa dopadla „len niekoľko desiatok metrov" od novinárov, podľa denníka Ukrajinska pravda táto vzdialenosť bola „menej ako kilometer".

Štadión ako sklad munície

Médiá spájajú incident s ruským útokom, ktorý zasiahol zimný štadión Altair, domovský štadión klubu Donbass. Štadión leží v meste Družkivka, ktorá je súčasťou kramatorskej aglomerácie.

„Ľadový štadión, to nie je len budova, po roku 2014 je to pre náš klub druhý domov. Sú to stovky detských súťaží, desiatky medzinárodných turnajov... najväčšia hokejová a krasokorčuliarska škola na Ukrajine," uviedol na facebooku generálny riaditeľ klubu Fjodor Iljenko ( Fedir Illjenko). Hokejový klub dodal, že kvôli ruským útokom prišiel už o tretiu budovu – prvé z nich bolo športové centrum Družba v Donecku a druhú Mariupol Ice Center.

Ruský útok v Družkivke spôsobil zranenie dvom ľuďom, informoval zástupca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Kyrylo Tymošenko. Proruské kanály na informačnej platforme Telegram tvrdí, že štadión slúžil ukrajinským silám ako sklad munície. Podľa ukrajinskej mutácie stanice Rádio Sloboda bol na štadióne humanitárny sklad.

Zranený reportér

Úder na Družkivku potvrdilo ruské ministerstvo obrany. Hovorcovia Igor Konašenkov podľa agentúry TASS povedali, že pri ňom boli zničené dva americké raketomety HIMARS a štyri raketomety RM-70 Vampire, ktoré sú kombináciou československého automobilu Tatra a sovietskeho raketometu Grad. Informácie bojujúcich strán o vzájomných stratách nemožno v podmienkach pokračujúcich bojov overiť z nezávislých zdrojov.

V ten istý deň, keď francúzskych novinárov zaskočila paľba, bol blízko frontu ľahko zranený reportér nemeckého denníka Bild. Na Silvestra bol pri nálete dronov v Kyjeve zranený novinár z Japonska, pripomenula Ukrajinská pravda.

Ďalšie správy na Mediálne.sk

Bývalý americký prezident Donald Trump
Neprehliadnite

Meta zvažuje, či obnoví Trumpovi účet na Facebooku. Exprezident sa na Twitter nechce vrátiť