Program začal vysielať 23. marca 2020 na začiatku koronavírusovej epidémie a bol určený predovšetkým seniorom, ktorí boli nútení pre ochorenie covid-19 zostávať doma. Odvtedy si kanál pustilo sedem miliónov divákov.

Udržateľnosť financovania televízie

Po 1 013 dňoch vysielania sa kanál ČT3 rozlúčil s divákmi českou komédiou Saturnin. „O prípadnom obnovení programu v ďalších rokoch bude možné rozhodnúť až v dôsledku zmeny legislatívy, ktorá zaistí stabilitu a udržateľnosť dlhodobého financovania ČT," uviedla hovorkyňa verejnoprávnej televízie Karolína Blinková.

Programová ponuka ČT3 sa opierala najmä o výber z televízneho fondu, tematické relácie, akými boli Pohybovky Pavla Kríža alebo Tanečné pre starších a pokročilých so Zdeňkom Chlopčíkom a základný informačný servis s prehľadnejším grafickým spracovaním aj pokojnejším tempom moderovania.

Medzi najvyhľadávanejšie programy stanice patrili seriály Nemocnice na kraji mesta či Rozpaky kuchára Svatopluka, hudobno-zábavné relácie Televarieté, ale napríklad aj pôvodný magazín Život na tretiu, ktorý ponúkal praktické rady a tipy, nápady na voľnočasové aktivity, cvičenia alebo recepty.

Obmedzenie výroby a prepúšťanie zamestnancov

V prvých mesiacoch vysielala ČT3 osem hodín denne, následne sa vysielací čas navýšil na 16 hodín a do programovej ponuky vďaka tomu pribudli aj zahraničné seriály typu Haló, haló!, Iste, pán minister či Randall a Hopkirk.

ČT čaká od roku 2024 obmedzovanie výroby a vysielania a prepúšťania zamestnancov, pokiaľ sa do tej doby nezvýši koncesionársky poplatok z existujúcich 135 českých korún. Tento rok prijaté úsporné opatrenia nebudú podľa Rady ČT po roku 2024 pre súčasný rozsah činností stačiť.

Nedostatočné koncesionárske poplatky

ČT vyberá koncesionársky poplatok v súčasnej výške od roku 2008. Odvtedy sa jeho reálna hodnota znížila na 86 korún. Za dva roky to pre rastúcu infláciu bude iba 50 českých korún. Ak by výška poplatku rástla spolu s infláciou, musel by byť teraz 209 českých korún.

Rada schválila rozpočet ČT na budúci rok s príjmami a výdavkami 7,386 miliardy českých korún, čo je o tri percentá viac ako tento rok. Príjem z televíznych poplatkov sa má zvýšiť o päť miliónov na 5,695 miliardy českých korún.

Rozpočet podľa dozornej komisie pokrýva náklady na prevádzku šiestich kanálov Českej televízie, ale bude ho možné naplniť na úkor úspor vo výrobe a investíciách. Rozpočet okrem iného počíta s obmedzením dramatickej tvorby oproti tohto roku o 13 percent.

Ďalšie správy na Mediálne.sk

Natacanie Markizackeho Serialu Horna Dolna v Dedine Nova Lehota.
Neprehliadnite

Filmári z Česka a Slovenska spolupracujú, ale veľký rozdiel je v množstve produkcie