Britská stanica ITV nakrútila trojdielny seriál, ktorý zachytáva život bývalého labouristického poslanca Johna Stonehousa. Historik kontrarozviedky MI5 Christopher Andrew o ňom kedysi napísal, že to je jediný britský politik, o ktorom sa vie, že počas angažmánu vo vláde pôsobil ako zahraničný agent, konkrétne v československej ŠtB.

Dráma o politikovi, ktorý sa pokúsil zinscenovať vlastnú smrť, sa zaoberá otázkou, či bol skutočne špión a podvodník alebo bojovník proti kolonializmu s dobrými úmyslami, ktorý prišiel o rozum z dôvodu veľkého množstva liekov na predpis.

Kariéra vo vrcholnej politike stroskotala

V seriáli Stonehouse hrá titulnú rolu Matthew Macfadyen, známy zo seriálu Boj o moc alebo filmu Pýcha a predsudok. Jeho ženu Barbaru stvárnila herečka Keeley Hawesová, ktorá je Macfadyenovou manželkou aj v skutočnosti. O kontroverznom britskom politikovi už boli natočené dva dokumenty a napísané tri knihy.

Syn labouristického starostu mesta Southampton a bývalý pilot kráľovského letectva sa stal členom Dolnej snemovne v roku 1957 vo veku 31 rokov. Nakoniec zastával aj post námestníka ministra letectva a ministra pošty a komunikácií v 60. rokoch.

Stonehouseova kariéra vo vrcholnej politike ale stroskotala po tom, čo na neho v roku 1969 po svojom úteku na Západ upozornil československý špión Josef Frolík. Hoci kontrarozviedka podozrenie odmietla, o desať rokov neskôr správy potvrdil ďalší československý prebehlík.

„Autorizovaná história“ MI5

Stonehouse sa následne snažil podnikať av novembri 1974 sa pokúsil na Floride zinscenovať vlastnú smrť s úmyslom ukradnúť cudziu identitu. O niekoľko týždňov neskôr ho zatkli v Austrálii a po vydaní do Británie ho odsúdili na siedmich rokoch väzenia. Jeho rodina si však krátko myslela, že skutočne zomrel.

Zároveň sa objavovali najrôznejšie škandály vrátane nevery a údajného vytunelovania charitatívnej organizácie v Bangladéši, za ktorého nezávislosť sa Stonehouse zasadzoval. Politik si nakoniec odsedel tri roky za mrežami a oženil sa so svojou sekretárkou. Zomrel na infarkt v roku 1988 vo veku 62 rokov.

Obvinenia ohľadom spolupráce s ŠtB potom znovu vyplávali na povrch v roku 2009 v ,,autorizovanej histórii" MI5 od historika Andrewa. Ústav pre štúdium totalitných režimov potvrdil, že Stonehouse figuroval v záznamoch komunistickej tajnej polície, tie ale podľa denníka The Guardian zároveň obsahovali množstvo sťažností, že agent s krycím menom Kolon začal byť vyhýbavý a prestával spolupracovať.

Dcéra odmieta tvrdenia o spolupráci s ŠtB

Stonehouse svoju verziu príbehu vykreslil v biografii, ktorú mal pôvodne scenárista John Preston natočiť miesto seriálu, nakoniec sa ale rozhodol pre drámu. Preston uviedol, že ho lákal príbeh o tom, ako sa ľudia správajú, keď ich ,,okolnosti vyvedú z miery".

,,Nemyslím si, že Stonehouse poskytol českým úradom nejakú zásadnú informáciu," uviedol k obvineniu, že politik bol špión. ,,Najhoršie, čo urobil, bolo, že nechal svoju ženu a deti, aby si mysleli, že je mŕtvy," dodal scenárista.

Stonehouseova dcéra Julia, ktorá je sama spisovateľkou, o svojom otcovi predvlani vydala knihu, kde odmieta, že bol agentom ŠtB. Odsúdila však jeho pokus o ukradnutie cudzej identity. Podľa nej bolo ,,podivné" správanie jej otca pravdepodobne spôsobené závislosťou na metakvalóne a nitrazepame.

Chamtivý oportunista?

O Stonehouseovi však predvlani vyšla aj kniha s názvom ,,Stonehouse: Člen vlády, podvodník, špión", ktorá ho opisuje ako chamtivého oportunistu. Dielo napísal právnik a vzdialený príbuzný exposlanca Julian Hayes.

Tento rok vyšla tretia kniha s názvom Agent Twister od Philipa Augara a Keely Winstoneovej. ,,Bol Stonehouse špión? Je ťažké vymyslieť iný termín na označenie vysoko postaveného politika, ktorý tajne prijal peniaze od nepriateľskej zahraničnej mocnosti výmenou za informácie," uvádzajú v nej autori.

Nový televízny seriál začína upozornením, že je ,,založený na skutočnom príbehu". Prvý diel odvysiela ITV dnes večer o 21.00 hodine miestneho času (22:00 SEČ).

Ďalšie správy z Mediálne.sk

Na snímke nápis na budove RTVS v Mlynskej doline. Bratislava, 16. júla 2020. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Do RTVS prichádza Anna Sámelová, bude šéfovať sekcii spravodajstva a publicistiky