Spoločnosť Seznam.cz médiá kupuje firmu Silky Zdeňka Porybného a jeho prostredníctvom firmu Borgis, ktorá je vydavateľom denníka Právo a dodáva obsah pre spravodajský web Novinky.cz.

Seznam od roku 2013 vlastní 33,6 percenta akcií Borgisu. Spojenie od 23. decembra posudzuje Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS) v zjednodušenom konaní, informoval v stredu médiá v tlačovej správe protimonopolný úrad. Prípadné námietky možno podať do piatich dní.

,,Môžem potvrdiť, že v piatok 23. decembra odišlo do dátovej schránky Úradu pre ochranu hospodárskej súťaže oznámenie o spojení súťažiteľov. ÚOHS teraz stanovil lehotu na podanie prípadných námietok a rokuje o vyššie zmienenom oznámení. Všetky naše postoje a plány teda budeme zverejňovať až s ohľadom na výsledok a rozhodnutie ÚOHS," povedala ČTK hovorkyňa Seznamu Aneta Kapuciánová.

Prepustili 11 percent redaktorov

Seznam s vydavateľstvom Borgis už roky spolupracuje, dodáva spravodajský obsah na weby Novinky.cz, Sport.cz a Super.cz, ktoré sú k dispozícii na hlavnej strane Seznam.cz.

Vydavateľstvo Borgis založil Porybný v roku 1990. V rokoch 2020 a 2021 sa tržby blížili sume 600 miliónov Kč a v oboch rokoch bolo vydavateľstvo ziskové. Vlani predstavoval zisk takmer 18 miliónov korún, predvlani vyše štyri milióny Kč.

Seznam.cz pôvodne poskytoval iba spravodajský obsah vytváraný zamestnancami spoločnosti Borgis. V roku 2016 rozbehol vlastný mediálny projekt pod hlavičkou Seznam Správy. Mediálna časť Seznamu sa odvtedy rozrastala a dnes poskytuje široký multimediálny obsah.

Ku koncu roka ale Seznam prepustil časť zamestnancov spravodajstva a TV. Podľa serveru Lupa ide o 11 percent redaktorov či externých spolupracovníkov.

Denníku Právo klesá náklad

V spoločnosti Borgis pracovalo podľa výročnej správy na konci roka 2021 takmer 280 zamestnancov. Tlačenému denníku Právo dlhodobo klesá náklad ako drvivo väčšine tlačených médií.

Podľa Kancelárie overovania nákladov tlače predstavoval tento rok v októbri priemerný predaný denný náklad 47 082 kusov. Webová stránka Novinky.cz patrí k najnavštevovanejším spravodajským webom.

Seznam.cz vlani zvýšil zisk pred zdanením o 22 percent na 1,96 miliardy českých korún. Tržby sa oproti roku 2020 zdvihli o 13,3 percenta na 5,6 miliardy českých korún.

Ďalšie správy z Mediálne.sk

Kultový film Sám doma: Na snímke Kevinova mama v čase nakrúcania filmu.
Neprehliadnite

Úspešné Vianoce zažila aj Jojka. Vysoké čísla nazbierali filmy Sám doma aj Last Christmas