Aj 30 rokov od rozdelenia Československa pokračuje spolupráca filmárov oboch krajín. Koprodukčné snímky vznikajú za účasti režisérov, hercov i producentov. V českých filmoch sa objavuje množstvo slovenských hercov, niektorí sú dabovaní, mnohí však hovoria perfektnou češtinou. Medzi českou a slovenskou kinematografiou je však veľký rozdiel v množstve produkcie. Zatiaľ čo v českej produkcii tvoria koprodukčné snímky oboch krajín len časť, v slovenskej kinematografii je podiel takto vzniknutých snímok väčší.

Kvantita filmovej tvorby

Česká filmová a televízna akadémia tento rok pri hodnotení snímok pre ocenenie Český lev vyberá zo 47 českých hraných celovečerných filmov, 32 dokumentov, 16 televíznych diel, deviatich animovaných a desiatich krátkych filmov. Vlani to bolo 32 hraných celovečerných filmov, 33 dokumentov, 16 televíznych diel a 13 krátkych filmov.

Podľa výročnej správy slovenského Audiovizuálneho fondu za rok 2021 klesol počet uvedených premiér slovenských filmov v kinách v minulom roku z predcovidového počtu 43 v roku 2019 na minuloročných 30.

Slovenské premiéry

K tohtoročným premiéram v slovenskej kinodistribúcii patrila veľká časť snímok, ktoré videli aj českí diváci. Sú to koprodukčné snímky Princ Mamáčik, Striedavka, Slovo, Krištof, Svetlonoc alebo Tvojazem. Pokračovanie Perinbaby, rozprávky Juraja Jakubiska z roku 1985, na rozdiel od predchádzajúcej československej snímky vzniká len v slovenskej produkcii as prevažnou účasťou slovenských hercov. Dlho pripravovaný film Perinbaba a dva svety je zatiaľ ohlásený na budúci rok.

Zvláštnym prípadom herečky, ktorá účinkuje aj v českých filmoch a sama často svoje role stvárňuje v češtine, je herečka maďarského pôvodu Judit Pecháček známa divákom pod svojím dievčenským menom Bárdos zo snímok Fair Play, Čertí brko alebo Posledné preteky.

Nový český seriál

Tá sa čoskoro objaví ako policajtka Šímová v seriáli Miesto zločinu České Budějovice v réžii Jiřího Chlumského a Jana Hřebejka. Prvú epizódu s názvom Slnovrat bude ČT vysielať 2. januára tohto roka. „Šímová určite bola jednou z najnáročnejších postáv, ktorú som doteraz hrala. Navyše som sa prvýkrát musela naučiť hrať so zbraňou a celú úlohu sa naučiť v češtine," uviedla Judit Pecháček pri novinárskej projekcii.

Bratislavská rodáčka Pecháček sa objaví aj v medzinárodnom projekte Piargy česko-macedónskeho herca a režiséra Iva Trajkova, ktorý vznikol podľa poviedky slovenského spisovateľa Františka Švantnera. Dramatický čiernobiely film uvedú české kiná od 5. januára. Snímka v slovenčine nie je dabovaná, nezvyčajne však obsahuje české titulky.

„Trochu sme na tom váhali, ale mladšia generácia sa už so slovenčinou tak nestretáva ako v období spoločného štátu, vo filme je navyše mnoho výrazov z oblasti bylinkárstva, ktoré by divákom nemuseli byť zrozumiteľné," povedala za distribučnú spoločnosť CinemArt Alice Aronová.

Filmová spolupráca

Príkladom spolupráce českých s slovenských filmárov tento rok bola aj koprodukčná komédia Láska hory prenáša režiséra Jakuba Machalu, v ktorej sa objavila slovenská herecká legenda Juraj Kukura. Príbeh, ktorého nakrúcanie sa uskutočnilo vo Vysokých Tatrách v hoteli Hubert v Gerlachove, uviedli české kiná na jar.

Medzi slovenských režisérov pôsobiacich v Česku patrí Peter Bebjak. Premiéra jeho filmu Tieňohra bola tento rok na jar. V dramatickej snímke hrá okrem iných držiteľ Krištáľového glóbusu za najlepší mužský herecký výkon vo filme Buď svetlo z MFF Karlovej Vary 2019 Milan Ondrík. Českí diváci ho poznajú napríklad zo seriálu Márie Terézie, filmov Veterán alebo komédie Bourák.

Režisérka Natálie Cisárovská na konci septembra dotočila drámu Jej telo, inšpirované osudom vrcholovej športovkyne, ktorá sa stala slávnou pornoherečkou. Hlavnú hrdinku stvárnila slovenská herečka Natália Germani, jej matku Zuzana Mauréri a sestru Denisa Barešová. Premiéra by mala byť na jar budúceho roka.

Ďalšie správy na Mediálne.sk

Hit roka na RTVS
Neprehliadnite

RTVS bude spomínať na 30. výročie vzniku Slovenska zábavným formátom Hit roka