Favoritom poslancov Národnej rady (NR) SR za SaS na funkciu riaditeľa RTVS je Tibor Búza. O jeho podpore budú rokovať s koaličnými partnermi. Na piatkovej tlačovej konferencii to oznámil poslanec Roman Foltin (SaS). Strana odmieta tajnú voľbu šéfa RTVS v pléne. Zároveň má vážne výhrady voči Jaroslavovi Rezníkovi a nechce, aby pokračoval vo funkcii riaditeľa telerozhlasu.

Presviedčanie koaličných partnerov

,,Koaličných partnerov sa pokúsime presvedčiť, že táto voľba bude najlepšou voľbou, aby sa pridali k nám," povedal Foltin o podpore Búzu. SaS ho označila za schopného a zdatného manažéra s jasnou koncepciou, kam by rád posunul RTVS. ,,Zohľadňuje aj reálne finančné možnosti, ktoré sú k dispozícii," dodal Foltin, ktorý je členom Výboru NR SR pre kultúru a médiá. Poslanci SaS sa zároveň stotožňujú so stanoviskom expertnej komisie, ktorá odporučila do voľby okrem Búzu aj Ľuboša Machaja.

Verejnoprávne médium musí byť podľa SaS odstrihnuté od politiky a prinášať vyvážené spravodajstvo. To sa podľa predsedníčky klubu Anny Zemanovej teraz v RTVS nedeje. SaS je za verejnú voľbu v pléne NR SR. ,,V žiadnom prípade nebudeme súhlasiť s tým, ak by niekto prišiel s návrhom na tajnú voľbu," povedala.

Vyberať sa bude z ôsmich kandidátov

Poslanci majú nového šéfa RTVS voliť budúci týždeň v stredu (22. 6.). Vyberať budú z ôsmich kandidátov. Expertná komisia, ktorú zriadil Výbor NR SR pre kultúru a médiá, bola na vypočúvaní kandidátov a zostavila stanovisko. Okrem Búzu a Machaja, ktorých odporúča do funkcie, označila za prijateľných kandidátov na zvolenie Ivana Goliana a Petra Badača.

Ďalších štyroch - Jaroslava Rezníka, Daniela Živicu, Vladimíra Semana a Petra Janků - zaradili vo svojom hodnotení experti do skupiny kandidátov, ktorých neodporúča zvoliť za šéfa telerozhlasu.

Ďalšie dôležité správy

Tibor Búza, Ľuboš Machaj
Neprehliadnite

Komisia neodporúča Rezníka na post šéfa RTVS, ale vyzdvihla dvoch kandidátov