Potreba vyriešiť centralistické fungovanie a financovanie RTVS, ako aj dôležitosť verejnej diskusie o ďalšom fungovaní tejto inštitúcie. Aj to považuje za priority kandidát na post generálneho riaditeľa RTVS Vladimír Seman, ktorý sa v pondelok zúčastnil na verejnom vypočutí pred Výborom Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá.

Kritika rozpočtu

Seman kritizoval, že 95 percent rozpočtu RTVS ostáva na pôde bratislavských štúdií. Hovorí o výraznom nepomere. V tejto súvislosti spomenul aj spravodajstvo RTVS. Pri prerozdeľovaní financovania sa podľa neho často argumentuje výsledkami prieskumov, z ktorých spravodajstvo RTVS vychádza ako najobjektívnejšie. Nespochybňuje, že na ňom pracujú kvalitní profesionáli. Rozdiely v dôveryhodnosti v porovnaní s inými médiami však považuje za minimálne, pričom podľa neho nie sú dané ani tak samotným obsahom ako tým, že nie je prerušované reklamou.

Potrebu vidí v nastolení akéhosi vnútrokonkurenčného systému, napríklad zriadením ôsmich regionálnych redakcií. Tie by mali mať istú autonómnosť a vysielať aj dianie v regiónoch. Myslí si, že i pri spravodajstve treba vo väčšej miere umožniť, aby reflektovalo aj regionálny, nielen centralistický model.

Diskusia o ďalšom fungovaní

Zároveň apeluje na odbornú a verejnú diskusiu o ďalšom fungovaní RTVS. ,,Generálny riaditeľ RTVS by mal iniciovať a do istej miery aj moderovať spoločenskú diskusiu na túto tému," povedal s tým, že by mal byť pritom otvorený rôznym vyústeniam diskusie. Spomenul napríklad alternatívu, že verejnú mediálnu službu môžu zabezpečiť aj súkromné médiá prostredníctvom objednávky. Zdôraznil, že zmeny by sa však nemali diať nasilu, ale mali by byť poctivo nastolené a odkonzultované.

Seman deklaroval svoju apolitickosť, hoci sa v parlamentných voľbách v roku 2020 uchádzal o post poslanca NR SR na kandidátke hnutia OĽANO.

Vladimír Seman

V roku 1985 vyštudoval odbor automatizované systémy riadenia na Vysokej škole technickej (v súčasnosti Technická univerzita) v Košiciach. V rokoch 2001 - 2003 absolvoval doplnkové vzdelávanie profesionálnych moderátorov pod vedením odborníkov BBC.

Začiatok jeho profesionálnej kariéry je spätý so Slovenskou televíziou (STV), kde v rokoch 1986 - 1990 pracoval v košickom štúdiu ako redaktor a následne bol 20 rokov (1990 – 2010) moderátorom a režisérom spravodajských, publicistických a dokumentárnych relácií a programov. Počas tohto obdobia pôsobil aj ako šéfredaktor náboženského vysielania STV Košice (1990 - 1995) či tajomník Komisie masmédií Konferencie biskupov Slovenska (1996 - 1998).

V rokoch 2004 - 2010 podnikal v oblasti verejného stravovania. Majiteľom produkčnej spoločnosti na výrobu televíznych programov bol v rokoch 1998 - 2000 a 2003 - 2021. Od roku 2010 je šéfproducentom a programovým riaditeľom TV Zemplín, TV Východ, Mestskej TV Košice a TV Región. Je členom predsedníctva LOTOS (Spolok lokálnych a regionálnych televízií Slovenska).

Ďalšie dôležité správy

Na snímke kandidát Daniel Živica počas verejného vypočutia kandidátov na generálneho riaditeľa RTVS na Výbore NR SR pre kultúru a médiá v Bratislave 13. júna 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Daniel Živica: Ponúkam RTVS badateľnú a merateľnú zmenu