Komisia odborníkov, ktorú Výbor Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá zriadil v súvislosti s výberom nového generálneho riaditeľa (GR) RTVS, odporúča na post jedného z dvojice Tibor Búza a Ľuboš Machaj. Po štvrtkovom rokovaní parlamentného výboru to potvrdil jeho predseda Kristián Čekovský (OĽANO), ktorý stál i na čele komisie.

Vyberať sa bude zo všetkých

Komisia takisto vo svojom hodnotiacom stanovisku označila za prijateľných kandidátov na zvolenie Ivana Goliana a Petra Badača. Ďalších štyroch - Jaroslava Rezníka, Daniela Živicu, Vladimíra Semana a Petra Janků - zaradili vo svojom hodnotení experti do skupiny kandidátov, ktorých neodporúča zvoliť za šéfa telerozhlasu.

Kultúrny výbor zároveň prijal uznesenie, ktorým odporučil do voľby v NR SR všetkých ôsmich kandidátov na základe splnenia zákonných podmienok. Poslanci tak budú pri voľbe v pléne vyberať zo všetkých prihlásených kandidátov. ,,Žiadnemu kandidátovi nebolo odopreté právo uchádzať sa o hlasy poslancov," povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii Čekovský.

Podklady pre voľbu

Stanovisko komisie je podkladom návrhu výboru na voľbu, ktorý dostanú poslanci. Plénum bude voliť GR RTVS v stredu 22. júna, prípadné druhé kolo sa uskutoční o týždeň neskôr. Konečné stanovisko komisie podporilo podľa šéfa výboru 13 z 15 členov komisie. Nehlasoval Čekovský a jeden člen, ktorý sa nezúčastnil na zasadnutí komisie ani na hlasovaní.

Poslanci OĽANO budú o kandidátoch rokovať a snažiť sa nájsť meno, ktoré bude prijateľné pre celý klub. Členka výboru Monika Kozelová (OĽANO) považuje za dôležité, aby sa na jednom mene zhodla celá koalícia alebo aspoň jej väčšina. ,,To bude na našich lídroch aj na samotnom premiérovi, aby vygenerovali to najlepšie meno," povedala. Ďalší člen výboru Milan Potocký (OĽANO) verí, že politici a poslanecké kluby budú brať do úvahy stanovisko komisie.

Verejné vypočúvanie

Svoje projekty riadenia a rozvoja RTVS predstavili kandidáti na verejnom vypočutí v pondelok (13. 6.). Okrem vlastnej prezentácie odpovedali na otázky členov parlamentného výboru aj 14-člennej expertnej komisie. Expertnú komisiu zriadil výbor NR SR s cieľom posilniť odborný charakter híringu i celého výberu riaditeľa verejnoprávneho média.

Kreovanie a personálne obsadenie komisie v utorok (14. 6.) spochybnili opoziční poslanci z výboru. Čekovský ich obvinenia z tajného a účelového obsadenie komisie odmietol, odvolal sa na uznesenia z rokovania výboru. Odpovedal nimi aj na kritiku opozície, že stál na čele komisie. Vysvetlil, že komisia bola zriadená v súlade s rokovacím poriadkom, pričom jej predsedom môže byť len poslanec, respektíve člen výboru. Čekovský navrhol seba za predsedu, čo nebolo podľa neho spochybnené, v komisii, navyše, nehlasoval.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke sprava Daniela Šencová a Viktor Suchý počas verejnej nahrávky Rádia Litera v stánku RTVS na veľtrhu Bibliotéka - Pedagogika 2019 vo výstavnom centre Incheba v Bratislave 7. novembra 2019. FOTO TASR - Dušan Hein
Neprehliadnite

RTVS dostala niekoľkotisícovú pokutu, Markíza čelí správnemu konaniu