Rada pre mediálne služby na svojom poslednom zasadnutí uložila jednu nefinančnú sankciu a začala niekoľko správnych konaní týkajúcich sa obsahu vysielania.

Možné porušenie zákona

Nefinančná sankcia sa týkala porušenia zákona prevádzkovateľovi retransmisie NITRANET, s.r.o., ktorý v čase vykonania merania ponuky programových služieb 15. novembra poskytoval retransmisiu programových služieb Dajto a TV Doma bez hlasového komentovania pre nevidiacich a programovej služby TV Doma bez titulkov pre osoby so sluchovým postihnutím.

Správne konania Rada začala voči trom slovenským vysielateľom programových služieb. Televízia TA3 odvysielala v programe Tak takto?! príspevok „Medvede chránia, mŕtve pstruhy ignorujú“, čím podľa Rady pre mediálne služby mohlo dôjsť k nezabezpečeniu všestrannosti informácií a názorovej plurality v rámci vysielanej programovej služby.

Televízia Markíza odvysielala pred, počas a po programe Tvoja tvár znie povedome reklamné bloky, v ktorých mohlo dôjsť k nezabezpečeniu súladu zvukovej zložky vysielania s technickými požiadavkami ustanovenými vo vyhláške.

Televízia Joj odvysielala program Láska na chate (3. epizóda) a Láska na chate (7. epizóda), ktoré označila ako nevhodné pre maloletých divákov do 12 rokov, čím mohlo dôjsť k nesprávnemu uplatneniu JSO.

Neopodstatnené podnety

Rada pre mediálne služby zároveň zamietla niekoľko neopodstatnených podnetov. Preverovala vysielanie Rozhlasu a televízie Slovenska, kedy bolo na obrazovke trvalo umiestnené logo programu Pečie celé Slovensko slúžiaceho na propagáciu tohto programu, čo podávateľ podnetu považuje za neprimerane komerčný obsah pre vysielanie verejnoprávnej televízie, Rada však nenašla rozpor.

Rovnako bolo preverované Rádio FM za to, že v programe Živé mesto_FM moderátorka programu vyslovila vetu: ,,Biely programátor zo strednej vrstvy, navyše introvert s analytickým myslením, to je až nebezpečné", čo považuje podávateľ podnetu za prejav diskriminácie, za rasistické a nenávistné. Rada podnet posúdila a rozpor s uznesením Zákona o mediálnych službách nenašla.

Uznaný ako neopodstatnený bol aj podnet, ktorý sa týkal videa ministerstva zahraničných vecí. Podľa podávateľa má „ohrozovať duševné zdravie obyvateľov Slovenska. Je to účelový, rusofóbny zostrih vyjadrení , ktorého cieľom nie je nič iné iba vyvolať des a panický strach. Negatívne pôsobí najmä na deti a mládež.“

Ďalšie správy z Mediálne.sk

PK 10 New York - Logo sociálnej siete Twitter je vyobrazené na budove, v ktorej firma sídli v New Yorku 26. októbra 2022. Miliardár Elon Musk vo štvrtok prevzal vedenie v sociálnej sieti Twitter a prepustil jej najvyššie postavených predstaviteľov. FOTO TASR/AP

The Twitter logo is seen on the awning of the building that houses the Twitter office in New York, Wednesday, Oct. 26, 2022.  Elon Musk posted a video Wednesday showing him strolling into Twitter headquarters ahead of a Friday deadline t
Neprehliadnite

Značky koncernu Volkswagen pozastavili platené aktivity na Twitteri