Neznámi hackeri zverejnili v nedeľu večer na webových stránkach ruských štátnych televízií výzvy zamerané proti vojne na Ukrajine. TASR správu prevzala z agentúry DPA, ktorá o tom informovala v pondelok.

Extrémistické výzvy

Na streamovacom portáli Smotrim.ru sa popri fotografiách, na ktorých bolo vidno skazu na Ukrajine, objavil nápis ,,Putin ničí Rusov a Ukrajincov! Zastavte vojnu", ako informovali viacerí používatelia internetu.

Ruská štátna televízia neskôr pripustila hackerský útok na portál Smotrim.ru a na webovú stránku spravodajskej relácie Vesti. Takmer jednu hodinu bolo podľa nej na týchto stránkach vidieť ,,nepovolené obsahy s extrémistickými výzvami".

Šírenie nepravdivých informácií

V Rusku sa vojenská invázia na Ukrajine oficiálne označuje za ,,špeciálnu vojenskú operáciu". Vyjadrenia, ktoré sa odchyľujú od tejto oficiálnej línie, sú považované za šírenie nepravdivých informácií o ruských ozbrojených silách a sú trestné.

V noci na pondelok už bolo na stránke Smotrim.ru opäť vidieť linky na propagandistický materiál o ,,oslobodení" východoukrajinského regiónu Donbas, o ktorý sa vedú ťažké boje medzi ukrajinskými a ruskými jednotkami, ako aj o udelení ceny ,,Hrdina práce" ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Ďalšie dôležité správy

WA 66 Londýn - Futbalista Tottenhamu Hotspur Harry Kane (vľavo) sa teší po strelení gólu v zápase 37. kola Premier League Tottenham Hotspur - FC Burnley v Londýne v nedeľu 15. mája 2022. FOTO TASR/AP 

Tottenham Hotspur's Harry Kane, left, celebrates scoring during the English Premier League soccer match between Tottenham Hotspur and Burnley at the Tottenham Hotspur Stadium, London, Sunday May 15, 2022. (Andrew Matthews/PA via AP)
Neprehliadnite

Premier League pozastavila ruskej televízii vysielacie práva