V dobe, keď mediálny trh ponúka najrôznejšie možnosti, ako vyplniť svoj voľný čas, dostať sa k zaujímavému obsahu, či získať potrebné informácie,, je pre klasickú lineárnu televíziu čoraz väčšou výzvou získať si svojho diváka, udržať si ho a stať sa jednotkou na trhu.

Reč je o televízii Markíza, ktorej sa denno-denne darí udržiavať si najvyšší celodenný trhový podiel z meraných slovenských televízií. O jej plánoch do novej sezóny, ale aj smerovaní a postojoch porozprával pri okrúhlom stole generálny riaditeľ Matthias Settele.

Kto je divák?

Na prelome septembra a októbra uplynie už deväť rokov, odkedy je rakúsky televízny manažér a novinár na čele slovenskej komerčnej televízie. Za ten čas sa podľa jeho slov mnohé zmenilo. Televízny trh sa dynamicky vyvíja a Markíza musí adekvátne reagovať, aby ustála čoraz náročnejší konkurenčný boj.

Settele v rámci aktuálnych zmien vyzdvihol zjednotený grafický vizuál skupiny Markíza a za jednu z podstatných vecí považuje upevňovanie pozície trhového lídra.

Pomáha k tomu najmä kvalita a pestrosť skladby vysielaných programov, keďže Markíza sa identifikuje ako rodinná televízia. Jej divákom je tak nielen mladá generácia, ktorú zaujímajú seriálové novinky a zábavné šou, ale aj stredná a staršia generácia, ktorá si rada oddýchne pri seriálových a filmových klasikách či programoch, ktoré nestrácajú svoju kvalitu. Dôležitou posilou skupiny sa stala aj nová stanica Krimi, ktorej spustenie bolo podľa Setteleho zásahom do čierneho a doterajšia výkonnosť prekonala očakávania.

Konkurencia v spravodajstve

Podstatnou súčasťou celodennej skladby vysielania Markízy je aj spravodajstvo. Od ohlásenia konkurenčnej televízie Joj, ktorá chystá vlastný kanál zameraný len na spravodajstvo, aj Settele dostal otázku, či plánuje vytvoriť spravodajskú stanicu.

,,Je to tak 50 na 50. Mohli by sme ju spustiť, nie je to problém, ale otázkou je ziskovosť a pridaná hodnota,” vraví Settele a kladie si otázku, aká by bola programová skladba. Slovensko je totiž malá krajina a zaujímavých udalostí sa nedeje až tak veľa.

Pri takomto rozhodnutí je, podľa jeho slov, v prvom rade nutné zvážiť návratnosť investície, teda či sa Markíze oplatí vyrábať obsah pre tento typ spravodajskej stanice, či si nájde svojho diváka a bude atraktívna aj pre umiestňovanie reklamy. Nehovoriac o nákladoch na ľudí a techniku.

Úspech streamovacej platformy

Rodinne zameranou má stále byť aj streamovacia platforma Voyo, ktorá sa podľa Setteleho líši od klasickej lineárnej televízie. Ako príklad uviedol reality šou Survivor. V prípade vysielania v televízii nedosahovala popredné priečky ani našich rebríčkov sledovanosti, ale na platforme Voyo si našla svojho diváka a darilo sa jej.

Preto chce Markíza naďalej posúvať aj svoju streamovaciu platformu, hoci čelí silnej konkurencii zo strany Netflixu, HBO Max, Disney+ či Amazon Prime.

Jej atraktivitu chce zvýšiť aj exkluzívnym obsahom, teda programami, ktoré je možné sledovať výlučne iba na Voyo. Na jeseň ponúkne ďalšie dva nové seriály pod značkou Voyo Originál, druhú sériu reality šou Love Island, ale naďalej aj kompletnú futbalovú Fortuna ligu. Stále komunikovanou výhodou je tiež možnosť pozrieť si obľúbené seriály alebo relácie až s týždňovým predstihom.

Skupinu Markíza tak síce nečaká ľahký boj s konkurenciou, zachováva si však svoju tvár a presvedčenie, že televízny obsah by mal zostať “svieži”.

Jeseň 2022 na Markíze

Tvoja tvár znie povedome VII. - od 4. septembra každú nedeľu o 20.30 hod. 
Druhá šanca - od 5. septembra každý pondelok o 20.30 hod 
Pán profesor – od 30. Augusta každý utorok o 20.30 hod 
Výnimočná Nikol – od 1. septembra každý štvrtok o 20.30 hod 
Chatári - počas jesene na TV Markíza a Voyo 
Farma – od 5. septembra každý pondelok, utorok, štvrtok, piatok a sobota večer 
Extrémne premeny Slovensko – od 7. septembra každú stredu o 20.30 hod 
Rodinné prípady - každý pracovný deň o 17.55 hod 
Love Island – od 20. septembra 

Ďalšie dôležité správy

Seriál TV Markíza Pán profesor IV (vľavo) a záber zo seriálu Nemocnica TV Joj (vpravo).
Neprehliadnite

Nový Pán profesor IV. alebo Nemocnica. Ktorý seriál získal viac divákov?