Influenceri, youtuberi či hráči elektronických športov: Andorra láka vďaka svojmu výhodnému daňovému systému a priaznivým životným podmienkam ľudí, ktorí si zarábajú aktivitami na internete. Cieľom tohto malého kniežatstva v Pyrenejach je stať sa miestom, kde sa darí internetovým profesiám, napísala agentúra AFP.

Kvalita života a bezpečnosť

S počítačom a luxusnou kabelkou v ruke prechádza Laia Falcová strmými ulicami hlavného mesta Andorra La Vella, aby naplnila svoj lifestylový profil na sieti Instagram, kde zverejňuje fotky z reštaurácií či obchodov s oblečením. Táto tridsaťdeväťročná Španielka, ktorú na sociálnych sieťach sleduje 170 000 ľudí, sa usídlila v Andore na začiatku roka 2022, niekoľko rokov po tom, čo krajinu prvýkrát navštívila.

Kvalita života a bezpečnosť sú podľa Falcovej dôvody, pre ktoré sa presťahovala do najvyššie položeného hlavného mesta v Európe, ležiaceho medzi pyrenejskými vŕškami vo výške 1 023 metrov nad morom. Netají sa však tým, že svoju úlohu hrala aj daňová stránka. „Čo sa týka daní, tak tie sú veľmi výhodné. Je to veľmi odlišné od krajín, s ktorými susedíme," hovorí.

Atraktívny daňový systém

S desaťpercentnou daňou z príjmov, desaťpercentným zdanením ziskov spoločností a daní z pridanej hodnoty vo výške 4,5 percenta sú rozdiely v porovnaní so Španielskom a Francúzskom veľmi viditeľné.

„Daňový systém je atraktívny, je ale v súlade s európskymi štandardmi. Nie sme daňovým rajom," hovorí minister financií pyrenejského kniežatstva Éric Bartolomé. „Hoci daňový systém zohráva významnú úlohu, tak na čele priorít tých, ktorí sa presťahovali, sú životné podmienky či blízkosť Francúzsku a Španielska," tvrdia Bartolomé o nových obyvateľoch z radov youtuberov a influencerov.

Táto ekonomická migrácia je čoraz významnejšia. Po začiatku pandémie choroby covid-19 ju spustil príchod niektorých z najznámejších španielskych youtuberov, napríklad El Rubia, ktorého príspevky o počítačových hrách sleduje 40 miliónov ľudí.

„Potom to bolo ako snehová guľa. Tým, že sa presťahovali, mnohí objavili krajinu, ktorá susedí so Španielskom a ponúka podmienky, ktoré považujú za optimálne," tvrdí minister Bartolomé.

Vznikli špecializované agentúry

Nasledovali ľudia z ďalších profesií, napríklad obchodníci s cennými papiermi na internete, špecialisti na elektronickú komerciu, influenceri a tiež známi športovci. Pomocou týchto nových obyvateľov chce Andorra „diverzifikovať svoje hospodárstvo, ktoré je veľmi závislé od turizmu, zimných športov a cezhraničného obchodu".

V Andore vzniklo aj množstvo špecializovaných agentúr, ktoré pomáhajú ľuďom usadiť sa v krajine vzdialenej len pár hodín jazdy od Barcelony. To je aj prípad firmy Set up Andorra, ktorú riadi Francúzka Virgínia Hergelová, ktorá žije v kniežatstve už 22 rokov.

„Daňový systém je atraktívny, ale dostávam aj veľa otázok o bezpečnosti a kvalite života," hovorí Francúzka, ktorá podľa svojich slov „tak trochu pomáha" ľuďom, ktorí sa chcú do Andorry presťahovať.

Súťaž s Dubajom

Medzi jej klientmi je aj dvadsaťdeväťročný Vincent Huet, ktorý vytvára grafickú podobu počítačových hier. Presťahoval sa na začiatku roka. „Tu je všetko lepšie, úplne to vyhovuje môjmu životnému štýlu, je to oveľa lepšie ako v Paríži, kde som býval len z dôvodu práce," tvrdí. „Na moje rozhodnutie presťahovať sa do Andorry nemala výška daní priamy vplyv," tvrdí Huet, hoci uznáva, že bez nižšieho zdanenia by mu jeho zamestnávateľ ,,možno nemohol ponúknuť takýto plat".

Môže táto malá krajina v Pyrenejí súťažiť s Dubajom, kam sa pre výhodné podmienky presťahoval rad influencerov? „Kontaktovalo ma mnoho francúzskych youtuberov, ktorí boli v Dubaji, veľa sa im tam páčilo, ale už sú z tej krajiny unavení a zvažujú Andorru," hovorí spokojne Hergelová.

„Možno som tu nemohla toľko rozvinúť svoje aktivity influencerky, ako by som dokázala v Barcelone či Madride, pretože je tu menej príležitostí nadviazať spoluprácu s firmami, ale podľa mňa pozitíva prevažujú nad negatívnymi stránkami," tvrdí Falcová.

Ďalšie správy na Mediálne.sk

Seriál Iveta, ktorý sa už 8. januára objaví na obrazovkách TV Joj.
Neprehliadnite

Iveta zažiarila na obrazovkách Jojky, rebríčky sledovanosti ovládli aj programy Markízy a RTVS