Technologickí giganti Google a Facebook si urobili „medvediu službu“, keď sa vyhrážali odstrihnutím Austrálčanov od možností vyhľadávania a zverejňovania správ. Myslí si to austrálsky minister financií Josh Frydenberg s tým, že je podľa neho nevyhnutné, aby platili médiám za zverejňovaný obsah.
Odvolal sa pritom na výsledky prieskumu verejnej mienky pre Centrum pre zodpovednú technológiu Austrálskeho inštitútu: Štyria z piatich respondentov považujú za „znepokojujúce“, ak bude Austrália vyradená z vyhľadávača. Aspoň 94 percent online vyhľadávaní v krajine využíva ako vyhľadávací nástroj Google.
„Zdá sa, že tieto spoločnosti si minulý týždeň urobili veľkú medvediu službu, keď sa veľmi otvorene a verejne vyhrážali austrálskej verejnosti, ak legislatívny proces bude postupovať v naštartovanom tempe,“ uviedol v nedeľu 24. januára J. Frydenberg podľa webu theguardian.com. Momentálne je príslušný návrh zákona v parlamente.
Svetový líder
Austrália by sa chcela stať svetovým lídrom v oblasti technologickej regulácie zavedením zákona, ktorý núti spoločnosti ako Google a Facebook platiť vydavateľom správ za zverejňovanie ich obsahu. Krajina našich protinožcov sa chystá ešte tento rok schváliť reguláciu, na základe ktorej budú k tomu nútené. Odvoláva sa na fakt, že len tak bude nastavené správne fungovanie demokracie.

Austrália ako prvá spoplatní Google a Facebook za mediálny obsah
Ak bude schválený tento návrh zákona, Googlu by nezostalo nič iné, len prestať ponúkať v Austrálii službu vyhľadávania, uviedla výkonná riaditeľka Googlu pre Austráliu a Nový Zéland Mel Silvová. Potvrdila, že sú ochotní platiť mediálnym spoločnostiam za používanie obsahu, ale nie za zverejnenie odkazov alebo úryvkov, ako určuje zákon. Spoločnosť hovorí o „nebezpečnom precedense“. M. Silvová ešte spresnila, že stiahnutie ich služieb z Austrálie je posledná vec, ktorú Google chce uskutočniť, najmä ak existuje iná cesta.
Tento krok by znamenal, že 19 miliónov Austrálčanov, ktorí používajú Google každý mesiac, už nebude môcť vyhľadávať cez Google a 17 miliónov Austrálčanov, ktorí sa každý mesiac prihlasujú na Facebook, nebude môcť vidieť ani zverejňovať žiadne spravodajské články na stránkach sociálnej siete.
Facebook chce rokovať
Facebook označil tento zákon za nefunkčný v jeho súčasnej podobe a požiadal o udelenie šesťmesačnej lehoty. Chce tak získať priestor na rokovanie s mediálnymi spoločnosťami. Google vyhlásil, že môže akceptovať arbitráž ako „primeranú poistku“ na zabezpečenie investícií do spravodajstva, avšak austrálsky model má chyby, pretože berie do úvahy iba náklady spravodajských spoločností, nie náklady spoločnosti Google.
Zamýšľaná regulácia podľa nich zabúda na „miliardy klikov“, ktoré každoročne privádzajú užívateľov na webové stránky austrálskych médií. Austrálska vláda argumentuje, že tieto dve americké internetové firmy si delia zhruba tretinu všetkých príjmov z online reklamy v Austrálii.

Menej ako päť percent
Zástupca spoločnosti Facebook Josh Machin zopakoval predchádzajúcu hrozbu, že stiahnu spravodajský obsah z informačných kanálov používateľov sociálnej siete. Rovnako tak by zabránili nielen mediálnym spoločnostiam v zverejňovaní odkazov na spravodajské články na Facebooku, ale všetkým používateľom so sídlom v Austrálii. J. Machin uviedol, že spravodajské články tvoria menej ako päť percent toho, čo priemerný používateľ vidí na informačnom kanáli. Spoločnosť vraj nezískava veľký profit zo spravodajských článkov zverejnených na Facebooku.
Proti technologickým gigantom ide aj americká vláda. V Snemovni reprezentantov sa koncom minulého roka uskutočnilo dlho očakávané vypočúvanie šéfov spoločností Amazon, Apple, Google a Facebook. Legislatívci prišli k záveru, že tieto štyri spoločnosti zneužívajú svoje monopolné postavenie na trhu a sústreďujú na seba príliš veľkú moc. Členovia právneho podvýboru ich prirovnávali ku klamárom, tyranom alebo zradcom.