Americké technologické firmy ako Google a Facebook majú platiť médiám za zverejňovaný obsah. Pre prijatie zákona, ktorý ich má k tomu prinúť, sa ako prvá z krajín rozhodla Austrália. Informovala o tom ČTK s odvolaním sa na slová austrálskeho ministra financií Josha Frydenberga.
Tento krok má podľa neho chrániť nezávislú žurnalistiku. „Je to o spravodlivosti pre austrálske mediálne firmy. Je to o zaistení toho, aby sme zvýšili konkurenciu i ochranu spotrebiteľa,“ povedal Frydenberg novinárom v Melbourne. „V hre nie je nič menšieho než budúcnosť austrálskej mediálnej krajiny,“ dodal minister podľa Reuters.
Potvrdil, že Austrália ešte tento rok schváli zákon, na základe ktorého budú Google a Facebook nútené platiť médiám autorské poplatky za obsah, ktorý tieto dve spoločnosti zverejňujú.
V hre je veľa
Podľa štúdie zverejnenej v roku 2019 stratil austrálsky mediálny trh za posledných desať rokov zhruba 3-tisíc pracovných miest. Tradičné médiá Googlu a Facebooku vyčítajú, že týmto spoločnostiam plynú príjmy z reklamy za zverejňovanie ich obsahu – predovšetkým v podobe náhľadov článkov – za ktorý pritom nič neplatia. Podľa Frydenberga sa tieto dve americké firmy delia zhruba o tretinu všetkých príjmov z online reklamy v Austrálii.
Spoločnosť Google sa však háji tým, že zamýšľaná regulácia zabúda na „miliardy klikov“, ktoré každoročne privádzajú používateľov na webové stránky austrálskych médií. „Vysiela to znepokojivú správu podnikom a investorom, že austrálska vláda chce zasahovať, miesto aby nechala trh voľne fungovať,“ uviedla vo vyhlásení Mel Silvaová, riaditeľka austrálskej a novozélandskej pobočky Googlu. „Vôbec to neprispeje k riešení základných problémov, ako vytvoriť (pre média) obchodný model vhodný pre digitálny vek.“
Klamári, tyrani, zradcovia
Agentúra ČTK pripomenula, že krok prichádza v dobe, keď technologickí giganti čelia v mnohých krajinách sveta výzvam po väčšej regulácii. V americkej Snemovni reprezentantov sa nedávno uskutočnilo dlho očakávané vypočúvanie šéfov spoločností Amazon, Apple, Google a Facebook.
Členovia právneho podvýboru ich prirovnávali ku klamárom, tyranom alebo zradcom v snahe dokázať, že je najvyšší čas zakročiť proti ich technologickým impériám. Detailná správa s odporúčaniami, ktoré sa budú týkať obmedzenia ich moci na trhu, by podľa Reuters mohla byť v USA zverejnená koncom leta alebo na jeseň.