Americký prevádzkovateľ internetovej sociálnej siete Facebook presunie svojich britských užívateľov pod americké zmluvy o ochrane osobných údajov. Tie sú menej prísne ako európske, ktoré pre nich platia teraz. Firma uviedla, že opatrenie nadobudne účinnosť od začiatku januára, teda od chvíle kedy sa Británie na konci prechodného obdobia po brexitu prestane riadiť právom Európskej únie. Teraz spadajú Briti pod európskou centrálu Facebooku v Dubline. O veci najprv informovala agentúra Reuters a americká firma ju potom potvrdila.

Facebook bude užívateľa o zmene informovať v prvej polovici budúceho roka. Podobný krok už vo februári oznámil Google. Na britského užívateľa Facebooku sa bude aj naďalej vzťahovať britský zákon o ochrane osobných údajov. Ten sa v súčasnosti riadi európskym zákonom na ochranu osobných údajov (GDPR). Podľa zdrojov Reuters sa Facebook ku kroku odhodlal čiastočne preto, že únijné režim ochrany osobných údajov patrí medzi najprísnejšie na svete.

Facebook, Instagram
Neprehliadnite

Facebook a Instagram zmažú dezinformácie o vakcínach proti ochoreniu Covid-19

Británia od konca januára prestala byť členom EÚ. Po zvyšok tohto roka pre ňu ale ďalej platí právo Únie a Brusel s Londýnom sa snažia dohodnúť zmluvu upravujúce budúcu podobu vzájomných obchodných i ďalších vzťahov.

Zástancovia ochrany osobných údajov sa obávajú, že by Spojené kráľovstvo mohlo prejsť k ešte voľnejšiemu režimu ochrany osobných údajov, pretože sa usiluje o obchodnú dohodu so Spojenými štátmi, kde platia menej prísne pravidlá. Niektorí pozorovatelia vznášajú obavy, že by potom britskí užívatelia Facebooku mohli ľahšie podliehať dohľadu amerických spravodajských agentúr alebo žiadostiam o údaje zo strany amerických vymáhacích firiem.