Americká internetová spoločnosť Google varovala, že zablokuje svoj vyhľadávač v Austrálii, ak vláda presadí nový zákon, ktorým chce veľké internetové spoločnosti ako Google a Facebook donútiť, aby platili mediálnym firmám za právo používať ich obsah. Hrozba Googlu je eskaláciou sporu s vydavateľmi, ako News Corp, ktorý je starostlivo sledovaný po celom svete, uviedla agentúra Reuters.

Austrália sa chystá schváliť zákon, ktorý by donútil technologické giganty dohovoriť sa s miestnymi vydavateľmi a spravodajskými médiami na platbách za ich obsah vložený do výsledkov vyhľadávania alebo spravodajstva. Ak by sa strany nedohodli, vláda by menovala arbitra, ktorý by o cene rozhodol.

Ak by sa tento návrh mal stať zákonom, nezostalo by Googlu nič iné, než prestať ponúkať v Austrálii službu vyhľadávania, uviedla výkonná riaditeľka Googlu pre Austráliu a Nový Zéland Mel Silvaová na vypočutí v senátovom výbore. Dodala, že firma je ochotná platiť mediálnym spoločnostiam spravodlivo za používanie ich obsahu, ale nie za zverejnenie odkazov alebo úryvkov, ako určuje zákon. Navrhla tiež niektoré zmeny.

logo Google
Neprehliadnite

EÚ zbiera informácie o praktikách Google v oblasti reklamy

Hrozbu Googlu skritizoval austrálsky premiér Scott Morrison, ktorý uviedol, že si Austrália sama bude stanovovať to, čo je možné robiť v krajine. ,,Ľudia, ktorí chcú spolupracovať s tými v Austrálii, sú vítaní. Na hrozby ale nereagujeme," povedal novinárom.

Predseda austrálskej komisie pre hospodársku súťaž a ochranu spotrebiteľa, ktorá dohliada na nové pravidlá, Rod Sims uviedol, že nemožno predpovedať, čo technickí giganti urobia. Dôležité rokovania sú však podľa neho vždy hrou s ohňom. ,,Hovoria o komerčnej dohode, v ktorej by mali plnú kontrolu nad dohodou. Podľa môjho názoru to nie je komerčná dohoda," povedal.

,,Posledná vyhrážka uplatnená v Austrálii úplne jasne dokladá, že predstavitelia spoločnosti Google sa pri zneužívaní svojej dominancie na trhu neštítia ani vydieranie legislatívcov a vlády v Austrálii," povedal ČTK k prípadu výkonný riaditeľ českej profesijnej asociácie Únie vydavateľov Václav Mach. Podľa neho by Google nemal zneužívať svojich užívateľov a používať ich ako rukojemníkov. ,,Ukazuje sa, že svet potrebuje pre internetových užívateľov alternatívne služby, aby sa nestali ešte viac závislými a tiež lepšie vydierateľnými," dodal.

Google označil zákon za príliš rozsiahly a uviedol, že ponuka aj obmedzeného vyhľadávania by bola príliš riskantná. Reklamy pri vyhľadávaní sú celosvetovo najväčším zdrojom tržieb aj zisku Googlu. Firma síce nezverejnila údaje o hospodárení v Austrálii, na otázku jedného zo senátorov, koľko Google zaplatil na daniach, Silvaová uviedla, že vlani zaplatil približne 59 miliónov austrálskych dolárov a príjmy predstavovali 4,8 miliardy austrálskych dolárov.

Google
Neprehliadnite

Francúzsky regulačný úrad udelil Google aj Amazonu pokuty za cookies

Austrália predstavila návrh zákona minulý mesiac, keď vyšetrovanie zistilo, že Google a Facebook majú príliš veľkú trhovú silu v mediálnom priemysle. To podľa vlády predstavuje potenciálnu hrozbu pre správne fungovanie demokracie.

Hrozba Googlu v Austrálii prichádza len niekoľko hodín potom, čo sa Google dohodol na platenie obsahu s francúzskymi vydavateľmi správ.