Skupina 38 amerických štátov a teritórií dnes podala hromadnú žalobu na internetovú spoločnosť Google, ktorú obviňuje z porušenia protimonopolných pravidiel a zneužitia pozície na trhu. Podľa agentúry Reuters sa jedná už o tretiu takúto sťažnosť za túto jeseň. Autori žaloby pritom žiadajú o spojení ich sťažnosti s tou, ktorú v októbri podalo americké ministerstvo spravodlivosti.

Žaloba sa sústredí na činnosť Googlu na poli internetového vyhľadávania a reklamy. Generálny prokurátori 35 štátov a troch teritórií tiež tvrdia, že firma používa vylučovaciu taktiku, aby si zaistila dominantné postavenie v novších odvetviach, akými sú napríklad takzvané chytré reproduktory, televízia a automobily.

Žaloba federálnej vlády, ku ktorej sa chcú zástupci amerických štátov a teritórií pripojiť, takisto obviňuje Google z toho, že sa nezákonne snaží udržať svoju dominantnú pozíciu v oblasti internetového vyhľadávania a reklamy. Pripojilo sa k nej zatiaľ 11 amerických štátov.

Budova Google
Neprehliadnite

Google skúša flexibilný pracovný týždeň. Termín návratu zamestnancov opäť posunuli

Skupina 11 republikánskych generálnych prokurátorov vedená Texasom potom podala vlastnú žalobu, ktorá sa sústredí na činnosť internetovej firmy v oblasti reklamy.

Dve ďalšie podobne zamerané sťažnosti teraz mieria aj na spoločnosť Facebook. Podľa Reuters môžu všetky tieto žaloby vyústiť do najväčších protimonopolných sporov nedávnej histórie. Svojim významom budú pravdepodobne porovnateľné so žalobou proti firme Microsoft z roku 1998, ktorá podľa odborníkov otvorila cestu k prudkému rozmachu internetu.

V žalobách našli vzácnu zhodu demokrati s administratívou prezidenta Donalda Trumpa. Ten technologické spoločnosti dlhodobo kritizuje, jeho sťažnosti sa však toľko nesústredia na obavy z porušovania protimonopolných zákonov, ako skôr na údajné umlčanie konzervatívnych hlasov na internetových platformách. Októbrová žaloba ministerstva spravodlivosti sa dočkala chvály ako od umiernených demokratov, tak od zástancov lavicovejšieho krídla strany.