Protimonopolní regulátori Európskej únie zhromažďujú od inzerentov informácie ohľadom praktík americkej internetovej spoločnosti Google v oblasti reklamy. Uviedla to dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na dokument Európskej komisie (EK), ku ktorému získala prístup.

Google, ktorý je najpoužívanejším internetovým vyhľadávačom na svete, dostal v posledných rokoch od Európskej komisie za porušovanie pravidiel hospodárskej súťaže už tri pokuty v celkovej hodnote 8,25 miliardy eur.

Google.
Neprehliadnite

Google čelí v USA ďalšej hromadnej protimonopolnej žalobe

Komisia podnik pokutovala napríklad za zneužívanie dominantnej pozície operačného systému Android. V súčasnosti podľa Reuters čelí firma Google zo strany Európskej únie dvom vyšetrovaním praktík v oblasti reklamy, ktorá sa sústreduje na technológie a dáta. Dotazníky rozoslané inzerentom sú podľa komisie súčasťou vyšetrovania zameraného na využívanie dát.

Inzerenti majú na ich vyplnenie čas do piatku. Google uviedol, že s komisiou spolupracuje. „Máme v odvetví rad konkurentov a poskytujeme ľuďom detailnú kontrolu nad tým, ako sa ich údaje používajú pri personalizácii reklám. Obmedzujeme takisto zdieľanie osobných dát, aby sme ľuďom zabezpečili súkromie," povedala hovorkyňa firmy.