Kampaň pred americkými prezidentskými voľbami sprevádza na sociálnych sieťach záplava manipulatívnych fotografií a ďalších príspevkov vytvorených za pomoci umelej inteligencie, ktoré majú ovplyvniť voličov k podpore niektorého z kandidátov.
Podľa expertov je väčšina z nich dielom stúpencov republikánskeho exprezidenta Donalda Trumpa, niektoré však majú pomôcť jeho demokratickej súperke, viceprezidentke Kamale Harrisovej. Americké médiá sa zhodujú, že kým v minulosti sa dezinformácie a manipulácie šírili prevažne pokútne a často za nimi bolo Rusko, tento rok sa k ich tvorbe často priznávajú sami Američania.
Trump čelí pred voľbami kontroverznému filmu: Temný príbeh jeho získania moci prichádza do kín
Manipulácia veľkej časti voličov
Viacerí odborníci pred začiatkom tohtoročnej kampane varovali, že vzhľadom na závratnú rýchlosť vývoja generatívneJ AI môžu do kampane výrazne prehovoriť reálne pôsobiace videá, fotografie či záznamy hlasu označované ako deepfake, ktoré dokážu zmiasť a zmanipulovať veľkú časť voličov. To sa však zatiaľ nepotvrdilo a namiesto nich je internet plný obrázkov, ktoré mnohokrát pôsobia skôr úsmevne, môžu mať však na voličov vplyv vyvolávaním emócií.
„Už nepotrebujete poznať ani základy práce s Photoshopom," povedal stanici NBC News expert na konzervatívne médiá A. J. Bauer z Alabamskej univerzity. Umelá inteligencia podľa neho zrýchlila tvorbu a výrazne zväčšila dosah upravených fotografií.
Trump objímajúci mačky a psy
Počas septembra napríklad kreativitu tvorcov využívajúcich AI podnietilo Trumpovo tvrdenie, že prisťahovalci z Haiti v ohijskom meste Springfield miestnym obyvateľom kradnú mačky a psy, ktoré pojedajú. Médiá síce po overení faktov označili správu za nepravdivú, po sieťach sa však začali šíriť obrázky Trumpa objímajúceho kačicu a mačku či obklopeného zvieratami na palube súkromného lietadla. Množstvo snímok zobrazovali roztomilé zvieratá držiace napríklad nápis „Nenechajte ich, aby nás zjedli. ZvoľteTrumpa!"
PHOTO: Donald Trump just posted AI meme of himself sitting with cats and ducks pic.twitter.com/79ZOOImEYW
— Insider Paper (@TheInsiderPaper) September 10, 2024
„Zámerom je ľudí pobaviť, nie podvádzať," citovala agentúra AP jedného z poradcov republikánskej kampane Caleba Smitha. Podobné príspevky podľa neho vychádzajú z Trumpovej osobnosti a jeho štýlu komunikácie, ktorý často využíva nadsádzku a humor.
Nevinný humor alebo nebezpečný trend?
Mnoho expertov však tento trend označuje za nebezpečný, zvlášť v spojení s imigráciou, ktorá je jednou z hlavných tém volieb. „Keď sú tu zvolení činitelia, ktorí využívajú tieto obrázky na šírenie rasistického a xenofóbneho posolstva, je to veľký problém," uviedla expertka na online propagandu z univerzity v Severnej Karolíne Francesca Tripodiová. Spomínané upravené fotografie podľa nej nemožno považovať za nevinný humor, lebo vnášajú do kampane protiimigračné emócie.
Trumpovi stúpenci sa rovnako pokúšali získať priazeň černošských voličov, keď na sieťach publikovali rad upravených fotografií ukazujúcich usmievajúceho sa exprezidenta obklopeného spokojne sa tváriacimi černochmi. Prieskumy z poslednej doby už ukázali, že Trumpova podpora medzi černošskými mužmi stúpa, čo môže hrať úlohu v dôležitých nerozhodnutých štátoch ako Georgia či Severná Karolína.
Niektorí priaznivci demokratov naproti tomu šírili v súvislosti s Trumpovými súdnymi procesmi upravené fotografie zadržaného a spútaného soka Harrisovej. Veľkú publicitu mali aj fotografie zosmiešňujúce Trumpovho veľkého stúpenca, miliardára a majiteľa sociálnej siete X Elona Muska. Práve jeho sieť sa podľa septembrového prieskumu výrazne vložila do kampane, keď s pomocou AI vytvorila rad umelých účtov podporujúcich Trumpa.
— Elon Musk (@elonmusk) September 13, 2024
Volebné tímy Trumpa ani Harrisovej sa podľa AP na využívanie AI k tvorbe príspevkov nehlásia. Trumpova kampaň uvádza, že nástroje generatívnej AI nepoužíva vôbec, tím Harrisovej tvrdí, že umelú inteligenciu zapája iba do analýzy dát.
Moskva zásahy popiera
Predstavitelia amerických tajných služieb podľa agentúry Reuters opakujú, že AI využívajú na šírenie manipulatívnych príspevkov tiež zahraničných aktérov. Medzi tými je rovnako ako v minulosti najaktívnejšie Rusko, ktoré sa podľa nich snaží pôsobiť v prospech Trumpa. Moskva to opakovane popiera.
Niektorí odborníci sa domnievajú, že všeobecná známosť AI môže mať v kampani zásadný vplyv na dôveru voličov. „Ak všetko môže byť falošné a všetci môžu tvrdiť, že je všetko podvrhnuté či nejako zmanipulované, naozaj nemáme žiadnu jasne danú pravdu,“ povedala denníku The Washington Post analytička Libby Lange z organizácie Graphica mapujúcej dezinformácie. Táto atmosféra podľa znalcov nahráva politikom, ktorí šíria nepravdy.