Nedávne blokovanie statusov bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na Facebooku a Twitteri vyprovokovalo Maďarsko, aby zakročilo voči sociálnym médiám. Vláda Viktora Orbána tak nasleduje Poľsko, ktorému sa tiež nepozdávajú údajné limity „pre kresťanské, konzervatívne a pravicové názory“ na sociálnych sieťach.

Začiatkom januára poľská konzervatívno-nacionalistická administratíva navrhla legislatívu, ktorá umožní pokutovať spoločnosti prevádzkujúce sociálne médiá za odstránenie „postov“, ak tieto neporušujú poľské zákony. Používatelia, ktorým boli zmazané príspevky alebo boli zablokované ich účty, budú môcť požiadať orgán s názvom Rada pre slobodu slova o obnovenie obsahu. Ak tak technologické spoločnosti neurobia, mohli by im hroziť pokuty až do výšky 11 miliónov eur.

Cenzúra?

Judit Vargová, maďarská ministerka spravodlivosti, teraz oznámila, že ani oni nebudú tolerovať takéto „zásahy do slobody prejavu“ a berú to ako zaujatosť voči konzervatívcom či „zámernú, ideologickú“ cenzúru.

V nedávnom príspevku na Facebooku J. Vargová uviedla, že má v úmysle na jar predložiť návrh zákona o „regulácii domácich operácií veľkých technologických spoločností“. „Dnes môže byť každý odstavený z online priestoru bez možnosti formálneho, transparentného, ​​spravodlivého postupu a právnej nápravy,“ uviedla podľa novín Financial Times.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa