Prevádzkovatelia sociálnych sietí by sa v budúcom polroku mali zamerať na boj s dezinformáciami okolo očkovania proti ochoreniu Covid-19. Facebook, Twitter, Google a ďalšie veľké internetové firmy k tomu dnes vyzvala Európska komisia, ktorá o šesť mesiacov predĺžila vlani zavedené pravidlá. V rámci ich webovej plaftofmy spolupracujú so skupinami, ktoré overujú fakty, a poskytujú priestor oficiálnym zdrojom informácií.

Brusel vyzval internetové firmy k väčšej aktivite a vzájomne silnejšej spolupráci v polovici minulého roka. Sociálne siete odvtedy komisii každý mesiac informujú, ako proti dezinformáciám postupujú. Komisia v dnešnom hodnotení uviedla, že siete napríklad zablokovali stovky tisíc zavádzajúcich príspevkov či obchodných ponúk s nepravdivými a zavádzajúcimi informáciami. Zlepšili tiež prácu na overovanie faktov. Únijné exekutíva však chce, aby jej firmy poskytovali viac informácií o celom probléme.

Facebook
Neprehliadnite

Facebook natrvalo prestane odporúčať používateľom skupiny s politickou tematikou

„Pandémia poskytla úrodnú pôdu nepravdivým tvrdeniam a konšpiračným teóriám, ktorých dosah platformy významne zväčšujú. Musíme naďalej spolupracovať na zlepšení boja proti dezinformáciám, ale od platforiem potrebujeme viac transparentnosti a väčšiu snahu," vyhlásila dnes podpredsedníčka komisie Věra Jourová.

Osobitný dôraz by podľa Bruselu mali siete klásť na odhaľovanie dezinformácií o vakcínach. Komisia sa snaží o to, aby do konca leta bolo proti Covidu-19 zaočkovaných viac ako dve tretiny dospelých obyvateľov Európskej únie, v čom môžu okrem problémov s distribúciou vakcín brániť tiež dezinformácie. Kým dnes je aktualizovaná stratégia založená predovšetkým na nezáväzných odporúčaniach, EÚ v súčasnosti chystá záväzné normy o digitálnych službách a trhoch. Komisia v nich navrhuje, aby mali veľké internetové firmy väčšiu zodpovednosť za obsah uverejnených príspevkov.