Ruskí poslanci schválili v treťom, záverečnom čítaní zákon, ktorý ruskému cenzurnemu úradu Roskomnadzor dáva právo čiastočne alebo úplne blokovať internetové platformy a portály, ak sa na ruskom území dopúšťajú cenzúry či „diskriminácii ruských médií". Pod tento zákon spadajú populárny server YouTube či sociálne siete Facebook a Twitter, ktoré sa podľa názoru zákonodarcov najčastejšie dopúšťajú ústrkov voči ruským médiám, upozornil denník Kommersant. Súčasne zákonodarcovia uložili sociálnym sieťam, aby sa pod hrozbou postihu zbavovali „nezákonného obsahu", vrátane informácií vyjadrujúcich „neúctu k štátu" či výzvy na nepovoleným protestom.

logo Google
Neprehliadnite

Súd v Rusku dal Googlu pokutu kvôli zakázanému obsahu

Obmedzenie, spomalenie či zablokovanie prístupu môže navrhnúť generálna prokuratúra po dohode s ministerstvom zahraničia. Servery, ktoré sa prehreší voči ruskému zákonu, majú byť zaradené na osobitný zoznam internetových stránok „páchateľom sa porušovania základných práv a slobôd" ruských občanov, uviedla agentúra Interfax. Roskomnadzor potom podnikne reštriktívne opatrenia.

Reuters pripomenul, že Twitter začal od leta upozorňovať na spätosti niektorých ruských médií so štátom. Rovnako pristúpil k účtom štátnych predstaviteľov a vysoko postavených úradníkov. Rusko tento krok kritizovalo.

Zákonodarcovia súčasne schválili zákon, ktorý hrozí internetovým platformám a poskytovateľom internetu pokutou až do výšky pätiny ich obratu na ruskom trhu, pokiaľ sami nezabráni zverejnenie obsahu, ktorý je v Rusku zakázaný.

Na archívnej snímke z 26. apríla 2017 vo Philadelphii ikona aplikácie Twitter na mobile. Sociálna sieť Twitter označila v stredu 4. novembra 2020 za zavádzajúci príspevok, ktorý na svojom konte zverejnil americký prezident Donald Trump a v ktorom sa vyjadril k nezrovnalostiam pri hlasovaní v prezidentských voľbách.
Neprehliadnite

Twitter po nástupe Joea Bidena vymaže prezidentských followerov

Zákon podľa agentúry TASS ukladá sociálnym sieťam, aby sa od 1. februára samy monitorovali kvôli odhaleniu a zablokovaniu nezákonných informácií. Okrem detskej pornografie či informácií o výrobe narkotík a spôsoboch samovrážd ide aj o informácie vyjadrujúce „jasnú neúctu" k spoločnosti, štátu, ruskej ústave, ako aj o výzvy na masovým nepokojom, extrémizmu a účasti na nepovolených demonštráciách. Servery, ako je YouTube, sa stali životne dôležitými pre kritikov Kremľa, ktoré sú zakázané v štátnych televíziách, napísala agentúra Reuters.

Zákony potrebujú ešte schválenie ruskými senátormi a prezidentov podpis, ale očakáva sa, že sa tak stane. YouTube, Twitter a Facebook na žiadosť o vyjadrenie ešte neodpovedali.