Zákaz politickej reklamy, ktorý zaviedla spoločnosť Facebook na svojich sociálnych sieťach v USA po prezidentských voľbách z minulého týždňa, potrvá ešte mesiac. Podľa agentúry Reuters to firma oznámila svojim zákazníkom. Zákaz je súčasťou snahy Facebooku bojovať s šírením dezinformácií po voľbách. Ich priebeh opakovane spochybňuje tím prezidenta Donalda Trumpa, ktorý odmieta uznať výhru demokratického protikandiáta Joea Bidena.

,,Hoci už rada zdrojov oznámila svoje projekcie ohľadom víťaza, stále veríme, že je dôležité brániť zmätkom alebo zneužívania našich platforiem," píše Facebook v e-maile zadávateľom reklám. Dodáva pritom, že zákaz potrvá ešte aspoň mesiac, hoci by sa podľa spoločnosti mohli politickej reklamy na jej sociálne siete vrátiť za istých bližšie nešpecifikovaných okolností aj skôr.

Zákaz politickej reklamy vzhľadom k množiacim sa neovereným tvrdením o volebných podvodoch predĺži aj materská spoločnosť Googlu Alphabet. Tento zákaz mal podobne ako v prípade Facebooku trvať týždeň po voľbách, ktoré sa oficiálne konali minulý utorok. Google pritom už skôr uviedol, že zákaz uvoľní v závislosti na rýchlosti sčítania hlasov a podľa toho, či v krajine napríklad nevypuknú občianske nepokoje. Obmedzenia stanovené oboma spoločnosťami pritom začínajú dopadať na kampane pred ostro sledovanou dvojicou súbojov o senátorské kreslá v Georgii, ktoré rozhodnú o väčšine v Senáte Kongresu USA.

Michal Dragan - expert na sociálne siete
Neprehliadnite

Odborník na sociálne siete: Facebook zarába vďaka informáciám, ktoré mu dávame zadarmo

,,Úplne nás to privádza k šialenstvu," povedal Mark Jablonowski, šéf firmy, ktorá sa stará demokratom o digitálny marketing. ,,V podstate tým drží ako rukojemníkov celý zvyšok politického procesu," poznamenal republikánsky stratég Eric Wilson, podľa ktorého strach z šírenia dezinformácií neopodstatňuje plošný zákaz politickej reklamy na digitálnych platformách. ,,Toto je niečo, čo si vyžaduje skalpel, ale oni používajú hrdzavú sekeru," vyhlásil.

Podľa niektorých demokratických stratégov pritom zákaz rovnako nedokáže zabrániť šíreniu lživých informácií na sociálnych sieťach. V posledných dňoch sa tam totiž objavuje mnoho nepodložených tvrdení o údajných volebných podvodoch, ktoré z veľkej časti iniciuje a posilňuje prezident Trump, ktorá nechce uznať svoju prehru, ktorú ohlásilo mnoho rešpektovaných amerických médií. Podľa denníka The New York Times pritom žiadny z amerických štátov doteraz neohlásil akýkoľvek významnejší incident, ktoré by mohol nejako ovplyvniť výsledok volieb. Právni experti tiež opakovane tvrdia, že žaloby podávané Trumpovým tímom v rade štátov v podstate nemajú šancu na to, aby zmarili Bidenovej víťazstvo.