Server YouTube v utorok oznámil, že najmenej o týždeň predĺži odchádzajúcemu prezidentovi Donaldovi Trumpovi zákaz nahrávať videá či zdieľať živé prenosy prostredníctvom svojho kanála na tejto platforme. Informovala o tom agentúra Reuters. Trumpa dnes v Bielom dome vystrieda zvolený prezident Joe Biden. Deje sa tak dva týždne po tom, čo Trumpovi stúpenci vzali útokom Kapitol v čase, keď Kongres potvrdzoval výsledky prezidentských volieb.

YouTube 12. januára Trumpov kanál zablokoval najmenej na týždeň za porušenie pravidiel proti podnecovaniu násilia. Predĺženie blokácie server v utorok zdôvodnil pretrvávajúcimi obavami z násilia.

KK4 Valdosta - Americký prezident Donald Trump hovorí počas kampane pre republikánsku kandidátku do Senátu Kelly Loefflerovú 5. decembra 2020 vo Valdoste. FOTO TASR/AP
President Donald Trump speaks at a campaign rally for Senate Republican candidates, Sen. Kelly Loeffler, R-Ga., and Sen. David Perdue, R-Ga., at Valdosta Regional Airport, Saturday, Dec. 5, 2020, in Valdosta, Ga. (AP Photo/Evan Vucci)
Neprehliadnite

Spoločnosť YouTube dočasne zablokovala Trumpov kanál

Trump vo videu zverejnenom na youtubovém kanáli Bieleho domu predtým v utorok odsúdil „zastavenie debaty". „V Amerike netrváme na absolútnej konformite, nevymáhame rigidné doktríny a represívne hovoriace kódexy, proste to nerobíme," povedal.

Podľa expertov a verejne dostupných príspevkov Trumpovi stúpenci na sociálnych sieťach otvorene plánovali protesty na 6. január potom, čo prezident sociálne siete využíval k spochybňovaniu výsledkov novembrových prezidentských volieb. Sociálne siete po násilnostiach v Kongrese čelili kritike, že včas nezakročili.

Na archívnej snímke z 15. októbra 2020 republikánska kandidátka do Kongresu Marjorie Taylorová Greeneová (vpravo) počas príchodu na tlačovú konferenciu v Dallase. Podporovateľka hnutia konšpiračných teórií QAnon, Marjorie Taylorová Greeneová, získala v utorok 4. novembra vo voľbách kreslo v americkej Snemovni reprezentantov.
Neprehliadnite

Twitter zablokoval účet novej protrumpovskej kongresmanke

Aktivisti pohrozili bojkotom YouTube, ak platforma Trumpa nezablokuje natrvalo, ako to urobil Twitter. Facebook Trumpové účty zablokoval na dobu neurčitú.

Šéf Alphabet (materskej spoločnosti Googlu) Sundar Pichai minulý týždeň Reuters povedal, že YouTube zaobchádza s Trumpom rovnako ako s akýmkoľvek iným užívateľom a jeho účet nezruší, pokiaľ neporuší zásady služby trikrát za 90 dní.