Končiaci americký prezident Donald Trump a s ním aj jeho nahorlivejší priaznivci po nepokojoch v Kongrese pociťujú moc veľkých technologických spoločností. V dôsledku zásahov Facebooku či Twitteru a blokácie sociálne siete Parler prichádzajú o svoje hlavné komunikačné kanály a mnohí z nich teraz hľadajú útočisko na menších platformách a v neverejných fórach. Tento vývoj radikálnym Trumpovým stúpencom sťažuje koordináciu aktivít, zároveň ale bezpečnostným zložkám komplikuje ich monitorovanie, upozorňujú americké médiá.

Najväčšie sociálne siete po udalostiach minulej stredy dramaticky vystupňovali opatrenia spojené s politickou debatou v Spojených štátoch. Facebook, Instagram, Twitter i YouTube dočasne alebo natrvalo odstavili Trumpove hlavné účty, pričom svoj postup zdôvodnili obavami z podnecovania k ďalším násilnostiam.

KK38 Washington - Americký prezident Donald Trump počas zhromaždenia 6. januára 2021 vo Washingtone. Demokrati v americkej Snemovni reprezentantov v pondelok 11. januára 2021 oficiálne predložili ústavnú žalobu (impeachment) voči prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Informovala o tom americká televízna stanica CNN. Demokratickí kongresmani v predloženej rezolúcií žalujú Trumpa za
Neprehliadnite

Trump vyhlásil v súvislosti s inauguráciou núdzový stav

Twitter ďalej vo veľkom maže účty hlásateľov konšpiračnej teórie QAnon, medzi ktorými sú aj bývalý bezpečnostný poradca Bieleho domu Michael Flynn alebo niekdajšia právnička Trumpovej kampane Sidney Powellová. Facebook okrem iného oznámil nulovú toleranciu obsahu s heslom „zastavte krádež“, ktoré Trumpovi stúpenci propagujú spoločne s dezinformáciami okolo prezidentských volieb a ktoré minulý týždeň skandovali účastníci nepokojov v Kapitole.

Ako logická alternatíva pre Trumpových podporovateľov i pre samotného prezidenta sa v prvej fáze javila sociálna sieť Parler, ktorá u danej skupiny užívateľov internetu v posledných týždňoch rýchlo získavala na popularite. Parler je však od pondelka mimo prevádzky. Firma Amazon sieti prestala poskytovať svoje servery so zdôvodnením, že sa na platforme šíri „násilný obsah“. V reakcii na následnú žalobu Amazon uviedol príklady problematických príspevkov, v ktorých sa hovorí o „občianskej vojne“, vraždení predstaviteľov Demokratickej strany, potrebe „systematicky likvidovať liberálnych lídrov“ alebo o obesení ďalších verejných činiteľov.

Pád Parler a zásahy Twitteru a Facebooku núti komunitu okolo QAnon, nacionalistickej organizácie Proud Boys a ďalších skupín hľadať nové kanály. Podľa amerických médií sa nimi stávajú okrem iného aplikácie na šifrovanú komunikáciu ako Signal a najmä Telegram, ktorý uviedol, že za posledných niekoľko dní si pripísal 25 miliónov užívateľov, z toho 750-tisíc v USA.

Donald Trump
Neprehliadnite

Zablokovanie Trumpovho účtu výrazne oslabilo akcie Twittru

„Dialo sa to hrozne rýchlo. Bola som v jednej skupine Proud Boys, čo je krajne pravicová milícia, a sledovala som, ako za niekoľko dní narástla o 8-tisíc členov,“ opísala reportérka denníka The New York Times Sheer Frenkelová. „Chystajú sa na dlhodobú vojnu,“ hodnotila počínanie lídrov podobných internetových komunít.

Tiež však podľa nej v niektorých z týchto uzavretých skupín prebieha „veľmi seriózne plánovanie“ vzhľadom k najbližším dňom, pričom mnohí členovia sú povzbudení „úspechom“ v podobe vpádu do Kongresu. O snahách mobilizovať nové protesty cez Telegram tento týždeň písala aj televízia NBC News, podľa ktorej niektorí extrémisti prostredníctvom aplikácie zdieľajú aj informácie o domácej výrobe výbušnín. Prevádzkovateľ aplikácie v stredu priznal televízii CNN, že sa stretáva s nárastom prejavov extrémizmu a výziev k násiliu.

Presun tohto obsahu na platformy ako Telegram alebo ešte menšiu sieť Gab znamená potenciálne zníženie jeho dosahu a pre rôzne radikálne skupiny je tiež zložitejšie koordinovať svoje plány. Reportér CNN Donie O'Sullivan však v aktuálnom vývoji vidí „recept na radikalizáciu“, pretože účastníci daných diskusií budú ešte viac izolovaní.

Keď sú títo aktéri na miestach ako Facebook a Twitter, môžu byť sledovaní, a sú tam nejaké pravidlá. A teraz sú títo ľudia vytláčaní do ešte temnejších kútov internetu,“ povedal.

Parler
Neprehliadnite

Sociálna sieť Parler je off-line, obľúbená je hlavne medzi americkými konzervatívcami

Do monitorovania oných temných kútov je teraz zrejme okrem bezpečnostných zložiek zapojený aj Facebook. Spoločnosť podľa svojho hovorcu pozoruje na svojej hlavnej platforme aj na iných sieťach signály, ktoré dokladajú možnosť ďalších násilností. Údajne pomáha sledovať dianie na platformách ako 8kun a 4chan.

„Veľké technologické spoločnosti sa rýchlo snažia činiť kroky v snahe zabrániť násiliu v deň inaugurácie (Joea Bidena) a berú veci do vlastných rúk po tom, čo sa vláda ukázala byť zle pripravená na obliehanie Kapitolu z minulého týždňa," zhŕňa dianie posledných dní spravodajský web Axios . „Tieto snahy nie sú úplne altruistické. Firmy sa tiež snažia vyhnúť obvineniam za to, že potenciálne poskytovali platformu domácim teroristom," dodáva.