Nová séria takzvaných Twitter Files poukazuje na relatívne hlbokú spoluprácu medzi Twitterom a americkým Federálnym úradom pre vyšetrovanie (FBI) a na údajne zmanipulované príspevky týkajúce sa pandémie covidu-19.
Vybrané a okomentované interné dokumenty spoločnosti zdieľajú na twitteri novinári na voľnej nohe, ktorí k nim získali prístup od terajšieho majiteľa, miliardára Elona Muska. Dokumenty sa týkajú fungovania firmy v Spojených štátoch a kauza nemá jednoznačný medzinárodný presah.
Kontakt s FBI
„Medzi januárom 2020 a novembrom 2022 si FBI a bývalý šéf Twitteru pre dôveru a bezpečnosť Yoel Roth vymenili cez 150 emailov", „kontakt Twitteru a FBI bol neustály a všadeprítomný", to sú citácie zo šiestej série Twitter Files, kde sa skupina novinárov blízkemu vzťahu Twitteru a amerických štátnych orgánov, predovšetkým FBI a ministerstva obrany.
Twitter Files prvýkrát vyšli začiatkom minulého decembra. Šestica ich autorov odvtedy publikovala, podľa dohovoru s Muskom vždy najprv na svojich twitterových účtoch, už 14 dielov odhalení, ktoré stoja prevažne na internej korešpondencii zamestnancov firmy z doby, keď ju Musk ešte nevlastnil. Prvých päť twitterových vlákien sa týkalo procesu blokovania účtu bývalého prezidenta Donalda Trumpa a spôsobov, akými Twitter obmedzoval dosah určitých príspevkov.
Pomyselnú druhú polovicu Twitter Files zahájil novinár Matt Taibbi 16. decembra, v ďalších dňoch naňho nadviazali investigatívny reportér Lee Fang a autor Michael Shellenberger známy svojim odporom voči klimatickej ľavici. Medzi prvými zdieľanými dokumentmi bol list bývalej riaditeľky právneho oddelenia Twitteru Stacie Cardilleovej, ktorá v ňom hovorí o „skoro týždenných" stretnutiach s FBI, ministerstvom pre vnútornú bezpečnosť, ministerstvom spravodlivosti aj ďalšími štátnymi orgánmi.
Overovanie účtov
Taibbi neskôr opísal niekoľko prípadov komunikácie, kde FBI opakovane žiada svoje „twitterové kontakty", aby overili niektoré účty, pretože „FBI je presvedčená, že by mohli porušovať podmienky služby Twitteru". Twitter v reakcii na tieto odporúčania niektoré účty skutočne postihol či zablokoval. Taibbi sa neskôr v rozhovore so stanicou Fox News rétoricky spýtal, „ako dobrovoľné to naozaj je, keď vás o niečo požiada FBI".
Shellenberger v siedmom vlákne Twitter Files však uvádza príklad, kedy šéf dôvery a bezpečnosti Twitteru Roth zodpovedá FBI, že v prípade údajne dezinformačného článku „nevidí žiadne dôkazy", ktoré by naznačovali porušenie pravidiel siete, a na základe odporúčania nekonal. „A to nebolo prvýkrát, kedy sa Roth voči FBI vymedzil. V januári 2020 odmietol zdieľať dáta Twitteru nad rámec bežných právnych postupov", píše Shellenberger.
S najexplicitnejším príkladom spolupráce Twitteru a vládnych orgánov prišiel investigatívny novinár Lee Fang. Twitter podľa neho napriek svojim vyhláseniam, že sa snaží odhaliť a potlačiť manipulatívny vládny obsah na sieti, poskytol zvláštne výhody až 52 účtom Pentagonu a centrálneho velenia americkej armády v arabčine, ktoré zdieľali „správy o prioritách americkej armády na Blízkom východe" alebo „protiíránske správy".
Spolupráca vlády a súkromného sektora
Velenie armády podľa Fanga neskôr „zmenilo stratégiu" a účty sa premenili na „zdanlivo obyčajné". Iné tajné účty Pentagonu podľa Fanga fungovali až do mája 2022 napriek tomu, že Twitter poznal ich pravý pôvod už od roku 2020.
Rovnako ako u ďalších vlákien Twitter Files iných autorov ani Fang nežiadal o reakciu spomínaných zamestnancov Twitteru ani americkej vlády. FBI sa neskôr vyjadrila, že „zverejnená korešpondencia medzi vyšetrovateľmi a Twitterom neukazuje nič iné ako príklady tradičnej, dlhodobej a pokračujúcej spolupráce medzi vládou a súkromným sektorom".
Na rozdiel od napríklad odhalenia whistleblowerky Facebooku Frances Haugenovej, ktorá v roku 2021 vypovedala, že sieť uprednostňovala zisk pred bezpečím svojich užívateľov, sa americké médiá Twitter Files venujú o poznanie menej. Skepsi komentátorov vzbudzuje jednak výber novinárov, ktorých Musk oslovil, jednak aj Muskovej motivácie pre vec.
Konzervatívci a liberáli
Nový majiteľ Twitteru je presvedčený, že bývalé vedenie firmy nemeralo pri kontrole obsahu na sieti rovnakým dielom konzervatívcom a liberálom, respektíve demokratom a republikánom. To sa snažia autori Twitter Files dokázať napríklad na procese blokovania účtu bývalého prezidenta Donalda Trumpa, pre ktorých vedenie siete vytvorilo ad hoc pravidlá, ako opísal Shellenberger.
Exprezidentovo konanie v čase jeho volebnej porážky a následného útoku na Kapitol v januári 2021 však nepredstavovalo etické dilemy len pre vedenie sociálnych sietí, ale aj pre mainstreamové médiá. V novembri 2020 niekoľko národných televíznych staníc prerušilo vysielanie Trumpovho prejavu, ktorý bez dôkazov a opakovane hovoril o neplatných prezidentských voľbách a proklamoval svoje víťazstvo.
Z jednostranného prezentovania informácií viní šesticu autorov Twitter Files napríklad Benjamin Wallace-Wells v denníku The New Yorker: „V sérii zatiaľ 13 twitterových vlákien, som nevidel jediný prípad, kedy by novinári žiadali o vyjadrenie vtedajšieho predstaviteľa Twitteru (vlákien je teraz už 14, posledný z nich týkajúci sa ruského vplyvu publikoval Taibbi vo štvrtok, opäť bez reakcií spomínaných osôb, pozn. ČTK)".
„Musk nestojí o objektívnu neutralitu, ale protiváhu. Pokiaľ vtedy dostávali viac priestoru progresívne myšlienky, on chce teraz presadzovať tie konzervatívne,“ dodáva Wallace-Wells.
Fungovanie siete
Hoci sympatie bývalého vedenia Twitteru voči Demokratickej strane nie sú tajomstvom, ani Twitter Files neprinášajú jasný dôkaz, že by sa odrážali vo fungovaní siete. Štúdia skupiny amerických a britských univerzít z roku 2021 tiež zistila, že z algoritmu twitteru „ťažia mainstreamové pravicové názory najmenej rovnako ako tie ľavicové". V USA potom algoritmus „silne pravicový mediálny obsah šíri nepatrne viac ako ten ľavicový". Výskumníci analyzovali milióny tweetov v siedmich krajinách.
„Z toho všetkého, čo Twitter Files priniesli, vzbudzuje najviac obáv miera kontaktu medzi sociálnou sieťou a štátnymi bezpečnostnými zložkami... rovnako nezdravá je aj odpoveď mnohých liberálov, ktorí začali byť optimistickí ohľadom práce bezpečnostného aparátu", napísal v denníku The Guardian Kenan Malik .
Únik dokumentov
Kritický náhľad na kauzu zdieľajú aj českí analytici. Podľa šéfredaktora odborného servera Lupa Davida Slížka ide o riadený únik vybraných interných dokumentov Twitteru konkrétnym autorom, ktorí ich potom dosť nekriticky publikujú a interpretujú.
„Informácie v nich obsiahnuté sa nedajú nezávisle overiť a ťažko sa dá vyhnúť podozreniu, že majú slúžiť hlavne politickej agende súčasného majiteľa Twitteru", povedal ČTK. Podľa mediálneho odborníka Jana Potůčka navyše Twitter nemá v českom prostredí taký vplyv ako iné sociálne siete, napríklad Facebook, Instagram alebo aj TikTok, preto sa mu nevenuje taká pozornosť. „U nás nejde o takú masovú záležitosť, aby o tom médiá ochotne písali palcové titulky", podotkol.