Kinematografia u našich západných susedov zažíva svetový úspech. Veľkorozpočtová historická dráma Jan Žižka je na Netflixe obrovským hitom a podľa tvorcov už nie je pochýb o tom, že si na seba zarobí, píše portál Fontech.

Historicky najdrahší film

S rozpočtom 20 miliónov eur je snímka režiséra Patra Jákla najdrahším filmom v histórii Českej republiky, avšak v kinách začiatkom septembra pohorel. V domácej krajine nebolo možné hovoriť o úspechu, čo režisér predpokladal, preto film natočil v angličtine.

V hlavnej úlohe zahviezdil dvojnásobný držiteľ Oscara Michael Caine. Kiná však nenaplnili očakávania ani v Amerike, kde sa film premietal pod názvom Medieval.

Jan Žižka si napriek tomu našiel silnú medzinárodnú základňu na Netflixe a na ďalších platformách, píše Fontech s odvolaním sa na český portál CzechCrunch.

Slováci si ho nepozrú

Snímka je momentálne na Netflixe dostupná v 40 krajinách, no Slováci si ho zatiaľ nepozrú. Streamovací gigant totiž odkúpil práva len pre vybrané krajiny, Európania ho ale ešte nejaký čas môžu vidieť v kinách, až potom vstúpi do online priestoru. Presný termín však nie je známy.

Výstup do čiernych čísel

Česká novinka vo väčšine krajín vystrelila do rebríčka TOP 10 najsledovanejších filmov. V Severnej Amerike je dostupná aj na iTunes a Google Play. Režisér Petr Jákl si je istý, že snímka skončí v plusových číslach.

„Predpredaje a prvé čísla z online trhov sú fantastické, takže ide iba o to, ako rýchlo sa budú financie vracať a kedy film začne vykazovať profit. Veľmi ma teší, že Jan Žižka na online platformách funguje výborne, pretože sú v dnešnej dobe dôležité a predovšetkým vďaka nim môžu filmy zarábať dlhodobo,“ uzavrel režisér.

Ďalšie správy z Mediálne.sk

Ďurčeková, Lupták
Neprehliadnite

Made by Vaculik mení vedenie, Zuzana Ďurčeková odchádza po 23 rokoch