Twitter, ktorého novým majiteľom je Elon Musk, obnovil účet kontroverznej americkej poslankyne Marjorie Taylorovej Greeneovej, ktorý bol zablokovaný v januári kvôli opakovanému porušovaniu pravidiel týkajúcich sa šírenia dezinformácií o čovide-19. Informuje o tom agentúra AP.

Odblokovanie účtu

K obnoveniu twitterového účtu členky Snemovne reprezentantov, ktorá patrí k najkonzervatívnejšiemu a pravicovému krídlu republikánov, došlo po tom, čo Musk cez víkend odblokoval účet bývalého republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa. Prístup na platformu Trumpovi znemožnili jej bývalí majitelia po udalostiach okolo prezidentských volieb 2020, ktorých výsledok Trump neuznal, a ktoré vyvrcholili vpádom Trumpových stúpencov do sídla Kongresu 6. januára 2021. Vedenie Twitteru sa vtedy obávalo, že Trumpovo zotrvanie na platforme by mohlo .

Sám Trump vyhlásil, že sa na twitter už nevráti a od obnovenia svojho účtu žiadny príspevok nezverejnil.

O odblokovaní exprezidentovho twitterového účtu Musk rozhodol na základe ankety na svojom účte. Pred obnovením účtu Greeneovej žiadna taká anketa zrejme vytvorená nebola, píše AP.

Rada pre moderovanie obsahu

Musk uviedol, že nebude robiť zásadné rozhodnutie o obsahu alebo obnovení zakázaných účtov skôr, ako zriadi „radu pre moderovanie obsahu ", v ktorej budú zastúpení ľudia s rôznymi názormi. Twitter ani Musk doteraz ustanovenie takej rady neoznámili.

Musk v minulosti opakovane vyjadril názor, že Twitter príliš obmedzuje obsah. Pred nedávnymi voľbami do Kongresu vyzval „nezávisle zmýšľajúcich" užívateľov, aby volili republikánov.

Jeden z účtov, ktorého odblokovanie Musk nepovolí, patrí konšpiračnému teoretikovi Alexovi Jonesovi, ktorý bol zažalovaný rodinami obetí za šírenie dezinformácií o streľbe v škole Sandy Hook v roku 2012. Jonesov twitterový účet bol kvôli urážlivému obsahu zablokovaný v roku 2018. zabil 20 detí a šesť dospelých.

Zinscenovaná streľba

Jones po útoku prostredníctvom svojich mediálnych kanálov priživoval teóriu, že streľba s 26 obeťami bola zinscenovaná v snahe regulovať držanie zbraní a že rodičia zabitých detí sú „krízoví herci". Za šírenie klamstiev o streľbe mu boli uložené pokuty, ktorých celková výška podľa AP činí 1,44 miliardy dolárov.

„Moje prvorodené dieťa mi zomrelo v náručí. Cítil som posledný úder jeho srdca," napísal Musk v nedeľu v reakcii na výzvy na obnovenie Jonesovho účtu. „Nemám zľutovanie s nikým, kto zneužíva smrti detí na zisk, politiku alebo slávu," dodal.

Ďalšie správy z Mediálne.sk

Na snímke generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Ľuboš Machaj počas tlačovej konferencie po novinárskej projekcii televíznej dokumentárnej série ŠTB: Prísne tajné v Bratislave 6. septembra 2022. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Odvysielanie Ficovho prejavu stálo miesta niekoľkých zamestnancov RTVS :24