Demonštranti proti novému brazílskemu prezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silva, ktorí v nedeľu vnikli do prezidentského paláca či sídla parlamentu v metropole Brasílii, sa organizovali na sociálnych sieťach.

Informoval o tom v utorok francúzsky denník Le Monde, podľa ktorého je to zrejmé z mnohých stôp, ktoré po sebe účastníci nepokojov zanechali v kybernetickom priestore. Niektoré sociálne siete po nedeľných demonštráciách oznámili, že zvýšia kontrolu nad zdieľanými obsahmi.

Brazílska jar a Festa da Selma

Na sociálnej sieti Twitter od piatku vyše 10-tisíc účtov zdieľalo slogan Festa da Selma, pomocou ktorého sa Lulovi odporcovia zvolávali na nedeľnú demonštráciu do hlavného mesta. Podľa brazílskych médií ďalšie účty označovali demonštrácie za Brazílsky Spring, teda anglicky brazílsku jar.

Pomocou komunikačných sietí WhatsApp a Telegram potom skupiny priaznivcov bývalého prezidenta Jaira Bolsonara, ktorý medzitým nedeľné udalosti nepriamo odsúdil, zdieľali informácie o doprave do hlavného mesta, ktoré leží mimo veľkej brazílskej aglomerácie, či pokyny na účasť na protestoch.

Šírenie dezinformácií

WhatsApp a Telegram sú sociálne siete, na ktorých sú priaznivci bývalého prezidenta Bolsonara a krajnej pravice v posledných rokoch veľmi aktívne. Šíri tam svoje obsahy, ktoré podľa kritikov majú často dezinformačný charakter. To viedlo brazílske súdy v uplynulých rokoch k vznášaniu požiadaviek na väčšiu kontrolu sociálnych sietí zo strany ich prevádzkovateľov.

Brazílsky najvyšší súd vlani zakázal prevádzku siete Telegram v krajine pre nedostatok takzvaného moderovania a svoje rozhodnutie odvolal až po tom, čo sa Telegram zaviazal k väčšej kontrole politického obsahu zverejňovaného na platforme. V prípade sociálnej siete Twitter však kontrola najskôr poľavila.

Zábery z protestov a blokovanie príspevkov

Ako informoval denník The Washington Post, počas nedávnych personálnych škrtov dostali výpoveď prakticky všetci zamestnanci brazílskej pobočky spoločnosti Twitter, a to vrátane tých, ktorí sa zaoberali moderovaním obsahu.

Demonštranti publikovali na sociálnych sieťach aj zábery z protestov, vrátane snímok a krátkych nahrávok z palácov, ktoré dočasne obsadili. V reakcii na to najvyšší súd, do ktorého sídla sa demonštranti tiež dostali, nariadil správcom sociálnych sietí, aby blokovali obsahy vyzývajúce na násilie.

Sprísnenie kontroly oznámila spoločnosť Meta, ktorá prevádzkuje siete Facebook, WhatsApp či Instagram. Nedeľná demonštrácia označila Meta za násilnú udalosť a dodala, že bude preto zo svojich sietí mazať príspevky, ktoré ju schvaľujú, informovala agentúra DPA.

Ďalšie správy z Mediálne.sk

Emanuela Orlandi zmizla v roku1983. V tom čase mala 15 rokov.
Neprehliadnite

Netflix asi uvrhol nové svetlo na kauzu zmiznutia Emanuely Orlandiovej, Vatikán otvára prípad