Čína zablokovala alebo zrušila na sociálnych sieťach účty viac ako tisícky kritikov vládnej politiky boja proti koronavírusu. Vláda v Pekingu tri roky uplatňovala politiku nulového covidu, ktorá bola založená na prísnych uzáverách, opakovanom plošnom testovaní obyvateľstva na covid a cestovných reštrikciách. Po pouličných protestoch Čína v decembri náhle zrušila takmer všetky opatrenia, čo viedlo k rýchlemu šíreniu nákazy a preplneniu nemocníc.
Dočasné či trvalé zákazy
Firma Weibo, ktorá prevádzkuje čínsku obdobu Twitteru, uviedla, že zaznamenala 12 854 porušení pravidiel, vrátane útokov na expertov, akademikov a zdravotníckych pracovníkov, a vydala dočasné či trvalé zákazy pre 1 120 účtov. Kontrolu nad internetom v krajine má vládnuca čínska komunistická strana, ktorá nepripúšťa žiadne otvorené kritiky a obmedzuje slobodu prejavu, pripomína agentúra AP.
Kritika koronavírusovej politiky sa týkala predovšetkým dlhých lockdownov, pri ktorých obyvatelia Číny nemohli opúšťať svoje domovy niekoľko týždňov, pričom mnohokrát im neboli adekvátne zaistené dodávky potravín a lekárska starostlivosť. Používatelia internetu tiež vyjadrovali rozhorčenie nad tým, že ľudia, ktorí mali pozitívny test na koronavírus a ich kontakty, boli prevážaní do preplnených karanténnych centier, kde často vládli zlé hygienické podmienky.
Nepresné čísla
Teraz Čína zápasí so silnou covidovou vlnou, ktorú však oficiálne čísla nezachytávajú. Národná zdravotnícka komisia dnes podľa agentúry AP oznámila, že za posledných 24 hodín boli v krajine zaznamenané tri nové úmrtia pacientov s koronavírusom, čím sa ich počet od začiatku pandémie zvýšil na 5 267. Potvrdených prípadov nákazy Čína, ktorá má 1,4 miliardy obyvateľov, registruje od začiatku pandémie 482 057, píše AP. Pre porovnanie - Spojené štáty zaznamenali od začiatku pandémie viac ako 100 miliónov infekcií a vyše milióna úmrtí.
O rozsahu existujúcej epidémie covidu v Číne ale podľa AP vypovedajú čísla zverejňované niektorými miestnymi vládami. Provincia Če-ťiang na východe krajiny napríklad v utorok uviedla, že denne registruje okolo milióna nových prípadov. Obavy, že Peking podhodnocuje svoje covidové štatistiky, vyjadrila už aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Zrušenie opatrení
Napriek terajšej koronavírusovej kríze sa čínska vláda chystá v nedeľu zrušiť väčšinu opatrení na svojich hraniciach, vrátane nutnosti karantény či PCR testov pri príchode do krajiny. Mnoho krajín, vrátane USA, Británie, Francúzska či Nemecka, už oznámilo, že bude vyžadovať od cestujúcich z Číny negatívne testy na koronavírus.
Čínska metropola Peking tiež v piatok ohlásila, že prestane v školách v meste vyžadovať negatívny test na koronavírus, až po novoročných prázdninách začne 13. februára zase vyučovanie. Školy budú mať možnosť prejsť na on-line výučbu v prípade epidémie, majú však nariadený rýchly návrat k prezenčnej výučbe, akonáhle to bude možné.
Ďalšie správy na Mediálne.sk
